Forum Discuţii juridice Executare silită Legal sau ilegal?- executare imobiliare credit ...
Discuție deschisă în Executare silită

Legal sau ilegal?- executare imobiliare credit negarantat imobiliar

As dori sa aflu si eu parerea unui specialist referitor la un paragraf care se trimite in acele scrisori, de catre firmele de recuperare, si anume cel referitor la executarea silita a bunurilor imobile.
Atata timp cat contractul de credit, semnat intre mine si banca, nu prevede o garantie imobiliara, vreau sa stiu cu ce drept sunt amenintat cu acest paragraf?
Daca aveam un credit impotecar, daca aveam un credit de nevoie personale luat cu ipoteca atunci da, mi se pare corect sa existe asa ceva in acea scrisoare de informare.
Oricum legea in Romania este interpretabila, in multe cazuri, iar firmele de recuperarea, ca le stim deja au reclame si la TV, stim cum au aparut si ce scop au.
Multumesc in avans pentru lamurirea la acel paragraf.
CBucuresti a scris:

Atata timp cat contractul de credit, semnat intre mine si banca, nu prevede o garantie imobiliara, vreau sa stiu cu ce drept sunt amenintat cu acest paragraf?

Pentru ca un creditor sa execute silit un debitor, inclusiv prin urmarirea bunurilor imobile ale acestuia, nu este necesar ca sa existe o garantie reala imobiliara intre cei doi. Ca atare, banca va poate executa silit (inclusiv casa), chiar daca nu ati semnat un contyract de garantie imobiliara.

P.S. Nu sunt specialistul pe care il asteptati, dar intrebarea fiind banala, m-am riscat :)
Se poate executa silit pe imobile in functie de valoarea creantei.
Mie mi se pare corect sa fiu executat silit cu un bun pentru care am garantat, nu cu unul care nu face obiectul contractului de credit. De aceea se numea, la data la care l-am achizitionat, credti de nevoie personale fara garantii imobiliare!
Este ca in celebra fraza, ce are s... cu prefectura?
Ah, am uitat, traim in Romania, si muritorii nu au drepturi, numai obligatii!

Si multumesc de raspuns, dar as vrea totusi o parere avizata!
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Se poate executa silit pe imobile in functie de valoarea creantei.

Si in contractul de credit este specificat acest lucru?
Ca imi aduc aminte ce am semnat!
Ce suma datorati in prezent?