Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce acte sunt necesare pentru dezbaterea succesiunii?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce acte sunt necesare pentru dezbaterea succesiunii?

Buna ziua.Va rog,sa ma ajutati.
Nu stiu ce acte sunt necesare pentru dezbatea,succesiunii.Unde trebuie sa ma adresez,ce trebuie sa solicit.#-o
Trebuie sa avem cadastru,intabulare,pentru bunurile imobile si terenuri agricole?
De la decesul tatalui meu a trecut un an,am o sora din partea tatalui (dintr-o casatorie anterioara) de care nu stiu nimic de peste 5 ani.Nu stiu cum sa dau de ea,sa putem face actele de succesiune.:stunned:
Va multumesc,pentru indrumare!
Loredana
Este necesara anexa 24 de la Primarie certificatul de deces actele de stare civila si actele de proprietate ale defunctului urmeaza sa va adresati unui birou notaruial unde va fi citrata si sora dun alrta casatorie la domiciliul pe care dn. il cunoasteti si daca nu se face procedura cu aceasta va veti adresa instantei de judecata.
Se pot face actele de succesiune,daca ea nu este de gasit?Cum se procedeaza?