Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Obligatie administrator judiciar
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Obligatie administrator judiciar

Buna seara ! Care este temeiul juridic al obligatiei lichidatorului de a prezenta creditorilor situatia sumelor de incasat ( creantelor ) de catre debitorului aflat in insolventa de la terti ? Mentionez ca situatia sumelor de incasat de catre debitor nu au fost prezentate.
Presupunand ca vorbim de lichidator (si nu de administrator judiciar), creditori sunt indreptatiti sa stie ce se intampla prin cererile inaintate de catre Adunarea creditorilor /Comitetul creditorilor /Presedintele lor (sectiunea a 3-a din lege) si prin obligatia lichidatorului art.117 din lege, cat si prin obligatia initiala de evaluare a patrimoniului si prezentarea raportului initial, precum si cele periodice depuse la instanta si publicate in Buletin.