Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Redozarea pedepsei ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Redozarea pedepsei ?

buna seara .cum se aplica redozarea pedepsei ?sau mai bine zis daca stiti vreo cauza ?sau trebuie sa mai asteptam pentru acesta lege

ART. 6 c.p.
Aplicarea legii penale mai favorabile după judecarea definitivă a cauzei
(1) Când după rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare şi până la executarea completă a pedepsei închisorii sau amenzii a intervenit o lege care prevede o pedeapsă mai uşoară, sancţiunea aplicată, dacă depăşeşte maximul special prevăzut de legea nouă pentru infracţiunea săvârşită, se reduce la acest maxim.
...............................................
da e ok se stia de asta dar acum mai avem sperante la reducerea pedepselor celor condamnati definitivi dar la max special ex.are 5 ani vechiul cod iar acum ncp pedepsa max e 5 ani se mai astepta ceva modificari in aceste situatii ?
Despre modificari legislative nu va fi vorba.

Doar daca Curtea Constitutionala se va pronunta in sensul dorit de dvs. ar exista sanse.

Sau, ICCJ ori alte instante sa faca interpretari de acest fel prin care sa se faca vorbire despre neconstitutionalitatea interpretarii legii noi in raport de legea veche care desi abrogata este totusi lege penala mai favorabila.