avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Nelamurire... prescriptie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Nelamurire... prescriptie

am o mare nelamurire.#-o....deci la prescriere datorii, am luat credit bancar in septembrie 2006 pe 5 ani, am platit rata pana in octombrie 2007...cand se prescrie datoria?in 2010? nu imi spuneti ca se calculeaza succesiv, ca nu inteleg nimic...mai babeste,va rog...
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Mai 2014
mirelazod, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:07, 10 Mai 2014
Termenul de calculeaza de la data scadenta, daca a fost declarat scadent anticipat, tot imprumutul devine scadent si termnul se calculeaza de la data declararii scadentei.
Altfel, pt fiecare rata se calculeaza un termen de prescriptie care se socoteste de la data scadenta. Astfel, ce trebuia sa platiti in oct 2007 se prescrie in oct 2010, ce trebuia sa platiti in decembrie 2007, se prescrie in dec 2010.. ce trebuia sa platiti in aprilie 2011 se prescrie in aprilie 2014. In acest moment banca ar putea recupera de la dvs prin executare silita ce ati fi datorat din aprilie - mai pana in septembrie 2011, pt restul dreptul lor fiind prescris cu conditia ca nu fi facut facut acte care intrerup termenul de prescriptie.
Implinirea termenului de prescriptie o constata instanta, asa ca noi socotim degeaba, instanta va analiza si va hotari daca banca a stat in pasivitate lasand ca dreptul sau sa se prescrie sau a facut acte ce au intrerupt prescriptia sau e suspendat acest termen.
Daca ati ajuns la executare silita, puteti contesta invocand prescriptia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcularea prescrierii-intrerupere puncuskaa puncuskaa am luat un credit pe 5 ani in 2007 iulie,am platit un an si cam atat.....inteleg ca se prescrie in 2015 (2007+5 ani+3 ani)...saptamana aceasta am primit o ... (vezi toată discuția)
Situatie recuperatori credit cristipatrick cristipatrick Buna ziua, In octombrie 2006 am luat un credit de nevoi personale de la o banca din Romania, rambursabil in 10 ani.De la sfarsitul anului 2007 sau inceputul ... (vezi toată discuția)
Notificare firma recuperare ContSters215676 ContSters215676 Buna seara. Va rog sa-mi spuneti ce este de facut in cazul prezentat mai jos. Un credit de nevoi personale luat in august 2008 si scadent in 2016 cf ... (vezi toată discuția)