Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retragere banii din pensiile private
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retragere banii din pensiile private

Buna ziua ,
Am o intrebare : am pensie privata de la BCR PENSII , suma acumulata de-a lungul timpului o pot retrage si totodata sa inchei contractul cu dansii ?
Multumesc
Buna ziua,

Banuiesc ca intrebati de o pensie facultativa, nu de cea obligatorie. In acest caz depinde ce scrie in contractul incheiat cu BCR. Cititi contractul si vedeti ce scrie. De principiu caracterul de pensie privata tocmai asta e ca nu permite retragerea dar dupa o perioada de la incheierea contractului e posibil sa aveti acest drept.

Succes,
Dana Fatol, Avocat