Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca in cazul concedierii conf. art. 65-67 din codul muncii contestatia se face la preaviz sau la desfacerea contractului si care este aceasta perioada? Va multumesc pt. ajutorul acordat.
Buna ziua,

Contestatia se face contra masurii de concediere. Termenul pentru a face contestatia este de 45 de zile de cand ati luat cunostinta de decizie (art. 211 din legea dialogului social: Cererile pot fi formulate de cei ale caror drepturi au fost incalcate dupa cum urmeaza:
a) masurile unilaterale de executare, modificare, suspendare sau incetare a contractului individual de munca, inclusiv angajamentele de plata a unor sume de bani, pot fi contestate in termen de 45 de zile calendaristice de la data la care cel interesat a luat cunostinta de masura dispusa)

Succes,
Contestatia se face impotriva deciziei de concediere si nu a instiintarii termenului de preaviz.
Termenul este de 45 de zile de la comunicarea deciziei de concediere.