avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire

Sintem o societate mica de transport.
Am transportat pentru un beneficiar o marba dar cind am ajuns la destinatie , ambalajul din plastic era spart si beneficiarul a refuzat sa primeasca marfa.
M-am intors si am dus marfa inapoi.
Nu am fost platit pentru acest transport.
Poate sa ma despagubeasca asiguratorul de marfa?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Constantin Popovici , Consultant asigurari 09:54, 12 Mai 2014
Daca aveti o polita de raspundere civila a transportatorului...da, se poate acorda despagubire.
albastrel_2 a scris:

Daca aveti o polita de raspundere civila a transportatorului...da, se poate acorda despagubire.


Da , se poate acorda dar numai cu respectarea termenilor din contractul de asigurare. Cititi cu atentie ce scrie acolo, mai ales ce obligatii aveti pentru ca asiguratorul sa va despagubeasca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achitarea dauna VONPAUL006 VONPAUL006 Am o firma de transport marfa. La o cursa s-a deteriorat o parte din ambalajul marfii si beneficiarul nu a mai primit marfa. A trebuit ... (vezi toată discuția)
Abuz in serviciu-asigurare VONPAUL006 VONPAUL006 Am avut un incident cu masina si asigurarea trebuie sa ma despagubeasca. Asigurarea imi cere unele documente care nu sint prevazute in ... (vezi toată discuția)
Despagubire asigurare pt furt suciu florin suciu florin Buna! Lucrez la o firma de distributie, iar acuma in weekend mi s-a furat marfa din masina de servici. Autoturismul are asigurare si pt marfa din ea, ... (vezi toată discuția)