Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire

Sintem o societate mica de transport.
Am transportat pentru un beneficiar o marba dar cind am ajuns la destinatie , ambalajul din plastic era spart si beneficiarul a refuzat sa primeasca marfa.
M-am intors si am dus marfa inapoi.
Nu am fost platit pentru acest transport.
Poate sa ma despagubeasca asiguratorul de marfa?

Multumesc.
Daca aveti o polita de raspundere civila a transportatorului...da, se poate acorda despagubire.
albastrel_2 a scris:

Daca aveti o polita de raspundere civila a transportatorului...da, se poate acorda despagubire.

Da , se poate acorda dar numai cu respectarea termenilor din contractul de asigurare. Cititi cu atentie ce scrie acolo, mai ales ce obligatii aveti pentru ca asiguratorul sa va despagubeasca.