Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale obtinere licenta transport marfa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

obtinere licenta transport marfa

Buna ziua,
am o societare care are autorizata activitatea de transporturi rutiere de marfa, obiect secundar.
Va rog daca stiti cumva daca pentru a obtine licenta de transport marfa de la ARR e suficient sa am codul caen autorizat, chiar daca e obiect secundar, sau trebuie sa fie principal.

Multumesc frumos.
Documentele necesare pentru obtinerea Licentei de Transport sunt:
- solicitare Licenta (cerere). Pentru a vizualiza si tipari formularul de crere faceti click aici.
- certificat de inmatriculare la Oficiului National al Registrului Comertului
- act constitutiv din care sa reiasa ca societatea comerciala are ca obiect de activitate Transport rutier
- actul de infiintare, respectiv statutul
- lista vehiculelor detinute si utilizate

Licenta de transport se acorda daca intreprinderea indeplineste urmatoarele conditii:
- onorabilitate,
- capacitate financiara
- competenta profesionala.
sursa: [ link extern ]
Multumesc pentru raspuns.... totusi e suficient sa am act secundara transport sau e nevoie sa fie principala?