avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale obtinere licenta transport marfa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

obtinere licenta transport marfa

Buna ziua,
am o societare care are autorizata activitatea de transporturi rutiere de marfa, obiect secundar.
Va rog daca stiti cumva daca pentru a obtine licenta de transport marfa de la ARR e suficient sa am codul caen autorizat, chiar daca e obiect secundar, sau trebuie sa fie principal.

Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: animis , utilizator 19:59, 12 Mai 2014
Documentele necesare pentru obtinerea Licentei de Transport sunt:
- solicitare Licenta (cerere). Pentru a vizualiza si tipari formularul de crere faceti click aici.
- certificat de inmatriculare la Oficiului National al Registrului Comertului
- act constitutiv din care sa reiasa ca societatea comerciala are ca obiect de activitate Transport rutier
- actul de infiintare, respectiv statutul
- lista vehiculelor detinute si utilizate

Licenta de transport se acorda daca intreprinderea indeplineste urmatoarele conditii:
- onorabilitate,
- capacitate financiara
- competenta profesionala.
sursa: [ link extern ]
Multumesc pentru raspuns.... totusi e suficient sa am act secundara transport sau e nevoie sa fie principala?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare pentru transport marfa andira andira Buna ziua, Va rog frumos, spune-ti ce acte sunt necesare pentru transportul de marfa (de ex, medicamente). Multumesc. (vezi toată discuția)
Licenta de transport marfuri cu camion peste 7.5 t SAVUCA SAVUCA Buna ziua, mi-ati putea spune care este procedura obtinerii licentei de transport marfuri pt camion peste 7.5 t? Citisem undeva ca trebuie sa ai in cont, un ... (vezi toată discuția)
Casa de expeditie - necesita licenta ? barbq barbq as vrea sa infiintez o casa de expeditie. e obligatoriu sa obtin o licenta de la ARR ( Autoritatea Rutiera Romana ) ca sa pot functiona ? am un prieten care ... (vezi toată discuția)