Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli autoturism in firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli autoturism in firma

Buna ziua. Recent persoana X a achizitionat un autoturism ca persoana fizica. S-a incheiat un contract de vanzare-cumparare si inca nu este inmatriculat pe numele lui X, adica pe certificat apare numele vanzatorului. X are intreprindere individuala.
Poate X sa inregistreze cheltuielile cu masina ( combustibil 50%, piese, reparatii) in programul contabil, pe baza contractului de vanzare-cumparare??? Multumesc anticipat.
Daca in contract, cumparatorul este intreprinderea individuala, da, se pot deduce cheltuielile.