Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Prin divort imi poate lua copilul?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Prin divort imi poate lua copilul?

Buna ziua! Am nevoie atat de mult de ajutorul dumneavoastra. Sunt din Republica Moldova, casatorita in Romania cu un cetatean roman de un an. Impreuna avem o fetita de 8 luni. Nu mai pot sta langa el,a devenit violent atat verbal cat si fizic,nu pot dovedi asta. Ma loveste la picioare,ma trage de par,arunca cu tot felul de obiecte in mine. Sunt umilita la maxim. Copilul e speriat deja de vocea lui. I-am zis ca vreau sa divortam iar el ma ameninta ca/mi i-a fetita si ma trimite in R.Moldova. Se bazeaza pe cunostintele influente pe care le are. Nu stiu ce pot face sa nu ramana fetita pe mainile lui. A zis ca-si va gasi repede o mama pentru ea. cum as putea sa-mi las copilul alteia?? Mentionez ca el a fost casatorit anterior,divortat,la fel isi batea sotia(nustiu daca ea ar recunoaste asta in instanta)-are un baiat de care zice ca nu-i al lui( fosta insa afirma contrariul). A mai trait 10 ani in concubinaj cu cineva,la fel fiind violent. M-am gasit eu sa ma casatoresc cu el si sa-i ofer o fetita minunata. ce pot sa fac,va rog indrumati-ma!
Introduceti actiune de divort si cerere privind exercitare autoritate parinteasca exclusiva privind fetita. Luati copilul si mutati-va impreuna cu aceasta la o ruda sau prietena.
Faceti plangere impotriva sotului.
De fiecare data cand este violent, sunati la politie.
Cum sa nu puteti dovedi?
Este vorba despre un copil foarte mic, astfel ca nu se pune problema sa ramaneti fara copil.
mi-e frica ca sa sun la politie si apoi in momentul respectiv sunt privata de telefon,imi incuie usa si deconecteaza netul. Abia dimineata mai pot vorbi cu cineva. Si tocmai asta e problema,sotul meu stie ca nu am unde pleca,nu am pe nimeni in Romania. Sunt la cheremul lui. Cica si-a consultat cunostintele si i-au zis ca copilul va ramane la el,pentru ca eu nu sunt cetateana acestui stat si copilul e nascut aici in Romania. Sunt total neinformata. Oare e adevarat ca daca fetita mea a s-a nascut in Bucuresti nu voi putea pleca cu ea acasa la mine in Republica Moldova? va multumesc mult pentru raspuns!
Puteti suna la politie cand sunteti atacata, nu puteti suna, strigati. puteti depune plangere la politie si in scris, a doua zi la sectie.
Puteti cauta un centru pt victimele violentei in famile , va vor gazdui o perioada, puteti pleca cu copil cu tot.
Inaintati actiunea de divort, in Moldova aveti conditii de crestere a copilului ? ce vreti sa faceti dupa divort, va duceti in Moldova sau ramaneti aici ? Daca vreti sa ramaneti, cautati de munca si mutati-va cu chirie si instanta va da copilul sa locuiasca cu dvs.
Daca vreti sa plecati, cereti de la inceput stabilirea locuintei copilul la dvs in Moldova si suplinirea acordului tatalui pt iesirea din tara cu copilulsi pt a-i face copilului pasaport.
gi-jane2, moderator
Imi doresc sa merg acasa In Rep.Moldova. acasa la parintii mei. Au casa mare,la tara. Acolo am stat cu fetita mea timp de 7 luni. Am reusit sa plec tot din cauza lui,copilul avea colici,plangea iar el o lua razna. A tot insistat sa revin ca totul va fi bine,am mai dat o sansa familiei noastre dar degeaba. Daca reusesc sa plec voi ramane in Republica Moldova. Deocamdata nu pot sa lucrez pentru ca trebuie sa am grija de fetita(alaptez la san) ,credeti ca acest fapt poate fi in favoarea sotului meu care munceste? Copilul are deja pasaport valabil pe 3 ani,doar ca nu pot iesi cu el din tara fara acordul tatalui. si apoi nu vreau sa fac un pas gresit si sa se foloseasca sotul meu de asta. Multumesc!
Nici nu se pune problema ca fetita sa fie lasata cu tatal. Cereti divortul si locuinta la dvs in Moldova, se va face comisie rogatorie la dvs sa va vada conditiile.
Nu stiu daca veti putea locui impreuna pe perioada divortului, de aia ziceam sa fi cautat un centru.