Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Contract de imprumut
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Contract de imprumut

am 2 soc afilite,si una dintre ele are nevoie de un imprumut de la cealalta.este legal??fara dobanda?
eventual imi puteti oferi un model de contract?
multumesc
Nu puteti incheia contract de imprumut intre cele doua societati comerciale.
Insa, societatea care are nevoie de surse financiare suplimentare, poate incheia contracte de creditare (imprumut) cu orice persoana fizica (asociat, administrator, tert), in cazul in care nu doriti sa va adresati bancilor.
juridic dana, utilizator