avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Popriri ramase in fiinta pe cont dupa achitarea ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Popriri ramase in fiinta pe cont dupa achitarea datoriei

Buna ziua! Am Cont deschis la Banca Transilvania. In octombrie 2013 cind fiica mea mi-a trimis din Italia 50 de euro nu am putut sa-i ridic intrucit aveam poprire pe cont de la primarie avind datorie la impozitul pe casa. Anul acesta pe 25 martie am achitat tot impozitul fiind ajutata de un fiu al meu. Pe 13 aprilie fiica mea din Italia mi-a trimis in cont 105 euro pentru achitarea facturilor la utilitati. Pe 15 apr. am mers la banca sa intreb daca mi-au intrat banii si mi-au spus ca nu au intrat. A doua zi pe 16 apr. la ora 14,30 am mers din nou la banca si mi s-a spus ca banii au intrat de pe 15 apr. dar am contu blocat de primarie ca am datorie la ipoziot 1800 lei. Nu stiu de unde a luat aceasta suma ca eu am achitat pe 25 martie 1608 lei. Nici nu am ajuns la 1800 lei. I-am spus doamnei de la casa ca eu mi-am achitat impozitu si ca nu mai am nici o datorie nicaieri. Mi-a spus sa aduc adeverinta pentru sistarea popririi. Pe 17 apr. am mers la primarie am scos adeverinta si am ajuns cu adeverinta la bana in jurul orei 12. Mi s-a spus sa vinin jur de ora 14 ca trebuie sa trimita la centrala la Cluj pentru a-mi debloca contul. Cind m-am intors la banca in jur de ora 14 banii nu mai erau in cont. Mi s-a spus ca mi i-a virat deja la primarie incasindu-mi un comision de 31 lei. Au spus ca i-au virat din ziua precedenta dar in ziua precedenta la ora 14,30 banii erau in cont. Aveau voie sa ii vireze din moment ce eu i-am anuntat ca nu mai am nici o datorie nicaieri? Cit timp trebuie sa stea banii incont inainte de a se vira popririle? Oare debitorilr nu li se acorda timp sa-si aduca dovezile de plata pentru a-si incasa drepturile de la banca? Pe 7 mai imi intra in cont 67 lei de la o firma de sondaje online. Banca imi calculeaza comision de 4,2 lei iar cind am scos banii mi-a mai luat un comision de 3,8 lei Nu stiu cit de corecte sint aceste comisioane. Eu banii care mi i-au virat la primarie i-am ridicat de la primarie dar comisionul pe care banca mi l-a luat in mod abuziv nu stiu cum il pot recupera. Eu muncesc trei zile pentru 30 de lei. Ce ma sfatuiti sa fac?
Problema e ca dupa ce ati achitat impozitul, nu s-a ridicat imediat poprirea.. pana s-a procesat plata. macar acum, mai aveti contul blocat ? ar trebui intrebat la banca.
Poate gasiti o alta banca cu ceva comisioane mai mici.
Ce v-a luat, sunt buni luati. Cert e ca banca nu e de vina ca nu vi s-a ridicat poprirea dupa ce ati platit.
La ora si data inregistrarii popririi banca are obligatia de a indisponibiliza toate disponibilitatile din cont pana la suma mentionata in poprire. Banca nu are obligatia sa va anunte instituirea popririi si nici nu este obligata sa va astepte cu sistarea acesteia.
Cereti la banca emiterea unui card de debit care sa fie atasat contului in RON. In acest fel, atunci cand aveti nevoie de bani, ii scoateti de pe card, nu de la ghiseu si comisionul de scoatere este 0.
Daca primiti €, asta inseamna ca aveti si un cont cont in €. Ca sa scoateti si acesti bani cu comision = 0, faceti schimbul valutar in cont (cursul este mai bun pentru dumneavoastra, in comparatie cu cel afisat la casa de schimb a bancii, iar comisionul de schimb este = 0). In acest fel, in contul de RON veti avea echivalentul sumei primite in €. Apoi scoateti cat aveti nevoie de pe card, cu comision = 0.
Buna ziua.Scusati deranjul,dar am citit mesajul doamnei care primeste bani din Italia.Doamna daca aveti fata in Italia spunetii sa faca un card care se numeste PAI PAL((IL POATE FACE PE NUMELE EI IN toate tutungeriile din Italia costa numai 5 euro .Va trimite acest card cu nr de cod si puteti sa va duceti la orce bancomat sa scoatetifara sa aveti nevoie de cont in valuta.Ca sa puna pe card 100,00 de euro pe fata dumneavoastr o costa 0,90 de centessimi .Sper ca v-a este de folos mesajul meu.Si eu sunt in Italia Asa fac pt. copilul meu care este in bucuresti O ZI BUNA
Buna ziua! Va multumesc pentru mesaj. Am inchis contulla Banca Transilvania si am deschis la CEC BANK. Am trimis mesajul dumneavoastra fiicei mele. Eu am cont in paypal si am si card la cecbank pentru a ridica banii din cont dar cum ati explicat dumneavoastra este mai bine. Va multumesc. O zi placuta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cont in euro in tara pentru detasat in italia flori2009 flori2009 Am un cont de salariu intr-o banca din tara, eu lucrand ca detasat in afara. Am scos bani din Italia, apoi am sunat la banca sa ma interesez de comisioane si ... (vezi toată discuția)
Comision poprire irina-iulia irina-iulia Buna ziua Am si eu o problema vizavi de comisionul pe care il percepe banca in situatia unei popriri Din cauza problemelor financiare am ramas cu ceva ... (vezi toată discuția)
Probleme cu executorul judecatoresc radu1973 radu1973 buna ziua,am avut un credit neplatit la timp ,am primit de la un birou de executare o instiintare ca am un credit neachitat in valoare de 3800 lei si trebuie ... (vezi toată discuția)