avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ramburasari bani DACIA
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ramburasari bani DACIA

Buna ziua, este foarte mediatizat faptul ca BRD va despagubii persoanele care au depus bani pt o Dacie..dar dupa 22.dec.89,ce se intampla cu cei care au platit inainte?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:50, 17 Mai 2014
Ati inteles gresit
Legea nr. 9/2014 pentru completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 156/2007 privind despăgubirea persoanelor fizice care au constituit depozite la Casa de Economii şi Consemnaţiuni C.E.C. – S.A. în vederea achiziţionării de autoturisme
Art. 1^2.

Despăgubirile se acordă atât pentru perioada depozitului constituit la Casa de Economii şi Consemnaţiuni C.E.C. - S.A., cât şi pentru perioada depozitului constituit la Banca Română pentru Dezvoltare - B.R.D. - S.A., după cum urmează:

a) pentru persoanele care au depus sume de bani la Casa de Economii şi Consemnaţiuni C.E.C. - S.A. înainte de 1 ianuarie 1990, calculul sumelor se va face cu raportare la perioada cuprinsă între data de 1 ianuarie 1990 până la data de 31 decembrie 2013;

b) pentru persoanele care au depus sume de bani la C.E.C. - S.A. după data de 1 ianuarie 1990, calculul sumelor se va face cu raportare la perioada cuprinsă între data efectuării depunerii până la data de 31 decembrie 2013."

Extras din Legea nr. 9/2014 > Art. I. > Alineat > - > " > Art. 1^2.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea nr. 19/2016 dory58 dory58 Buna ziua, Posesorul a doua librete CEC de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme din anul 1991 in valoare de 5000 lei vechi, poate beneficia de ... (vezi toată discuția)
Carnete cec valycalciu valycalciu -am 2 carnete CEC cu valori minime. as vrea sa stiu dupa legea 19/2016,unde ma pot adresa sa pot recupera sau sa intru in posesia acelor sume?? (vezi toată discuția)
Cum pot recupera banii din carnetele cec de 5000 lei cu dobândă și câștiguri în autoturisme? Marina44 Marina44 Am doua carnete CEC de 5000 lei cu dobanda si castiguri in autoturisme din 1987 si doua carnete de 2000 lei si 1000 lei din \'93. Cum pot recupera banii? Am ... (vezi toată discuția)