Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ramburasari bani DACIA
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ramburasari bani DACIA

Buna ziua, este foarte mediatizat faptul ca BRD va despagubii persoanele care au depus bani pt o Dacie..dar dupa 22.dec.89,ce se intampla cu cei care au platit inainte?
Ati inteles gresit
Legea nr. 9/2014 pentru completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 156/2007 privind despăgubirea persoanelor fizice care au constituit depozite la Casa de Economii şi Consemnaţiuni C.E.C. – S.A. în vederea achiziţionării de autoturisme
Art. 1^2.

Despăgubirile se acordă atât pentru perioada depozitului constituit la Casa de Economii şi Consemnaţiuni C.E.C. - S.A., cât şi pentru perioada depozitului constituit la Banca Română pentru Dezvoltare - B.R.D. - S.A., după cum urmează:

a) pentru persoanele care au depus sume de bani la Casa de Economii şi Consemnaţiuni C.E.C. - S.A. înainte de 1 ianuarie 1990, calculul sumelor se va face cu raportare la perioada cuprinsă între data de 1 ianuarie 1990 până la data de 31 decembrie 2013;

b) pentru persoanele care au depus sume de bani la C.E.C. - S.A. după data de 1 ianuarie 1990, calculul sumelor se va face cu raportare la perioada cuprinsă între data efectuării depunerii până la data de 31 decembrie 2013."

Extras din Legea nr. 9/2014 > Art. I. > Alineat > - > " > Art. 1^2.