Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs tardiv motivat.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs tardiv motivat.

Buna seara.
Am invocat exceptia motivarii tardive a recursului potrivit art. 303 alin 1 vechiul cod de procedura civila.
Am solicitat instantei sa constate ca recursul este nul potrivit art. 306 alin 1.
Sentinta a fost comunicata in 7 martie 2014, atacata cu recurs in 11 martie 20014, prin cererea de recurs se face precizarea ca motivele de recurs vor fi depuse pana la primul termen de judecata, iar motivele au fost depuse in 16 aprilie 2014.
La primult termen nu s-a prezentat nici o parte, fiind amanata cauza pt discutia in contradictoriu.
Pt termenul urmator din 22 mai am depus o cerere prin care am solicitat sa se constate nul recursul.

Partea cealalta poate sa isi sustina recursul in sala si sa nu se mai constate ca este nul prin motivare tardiva?

Va multumesc.
Brokeru22, utilizator
Stimat forumist,

Mai întâi instanța se va pronunța pe excepția nulității invocată de dvs. Ceea ce ar putea susține - cu succes - adversarul dvs ar putea fi anumite motive de ordine publică, în înțelesul art 306 alin 2 Cod procedură civilă.

Cu stimă.

Este adevarata sustinerea conform careia recursul nu mai este nul din cauza motivarii tardive, daca recurentul se prezinta la termen si isi sustine motivele de recurs?
Nu am gasit nicaieri o astfel de prevedere, decat nulitatea prevazuta de art 306 alin 1.
Multumesc.
Stimat forumist,

Simpla prezență nu acoperă nulitatea recursului.

Cu stimă.
Brokeru22 a scris:

Este adevarata sustinerea conform careia recursul nu mai este nul din cauza motivarii tardive, daca recurentul se prezinta la termen si isi sustine motivele de recurs?
Nu am gasit nicaieri o astfel de prevedere, decat nulitatea prevazuta de art 306 alin 1.
Multumesc.

Prezenta la sustinerea recursului nu este totuna cu motivarea recursului.

Recursul se motiveaza intr-un termen strict prevazut de lege, iar sanctiunea nerespectarii termenului legal de motivare, este anularea recursului.