Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata drepturilor salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata drepturilor salariale

am o intrebare : am demisionat de la firma x pe 31 martie , intre timp m-am angajat la o alta firma ; firma la care am lucrat pana pe 31 martie mi-a virat saptamana asta avansul in cont ( din greseala ) , eu incasand in luna aprilie drepturile salariale pe luna martie .
daca eu nu returnez banii la firma unde am lucrat pana pe 31 martie , ce mi se poate intampla ? pot sa fiu dat in judecata pentru nerestituirea banilor ??
bonaparte, utilizator
Drepturile salariale pe luna martie se vireaza la data stabilita in contractul de munca pe care l-ati avut, oricum dupa data de 1 aprilie, cand se calculeaza salariile tuturor angajatilor.
Daca nu ati fost platit dupa depunerea demisiei pentru munca depusa de dvs. in luna martie, atunci ati primit pe drept banii aferenti drepturilor salariale neachitate si nu trebuie sa restituiti nimic.
eu am incasat plata drepturilor salariale pe luna martie . pe luna aprilie nu am nici un drept salarial de primit de la ei dar totusi se pare ca ei nu m-au scos din evidenta angajatilor si mi-au virat avansul pe care ar fi trebuit sa il iau de la ei daca mai lucram la ei .
bonaparte, utilizator
Daca vi s-a virat suma de avans pe aprilie, aceasta reprezinta drepturi salariale necuvenite si trebuie sa o returnati. Ar fi mai bine sa o faceti de bunavoie, altfel veti putea fi actionat in judecata pentru acest lucru.
Pe urma, daca nu dati banii inapoi, suma poate fi imputata persoanei angajate care calculeaza avansurile si a gresit lasandu-va pe lista de plata. Moral nu e cinstit sa plateasca altcineva in locul dvs.

Codul muncii:

ART. 256
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
(2) Dacă salariatul a primit bunuri care nu i se cuveneau şi care nu mai pot fi restituite în natură sau dacă acestuia i s-au prestat servicii la care nu era îndreptăţit, este obligat să suporte contravaloarea lor. Contravaloarea bunurilor sau serviciilor în cauză se stabileşte potrivit valorii acestora de la data plăţii.

ART. 258
(1) În cazul în care contractul individual de muncă încetează înainte ca salariatul să îl fi despăgubit pe angajator şi cel în cauză se încadrează la un alt angajator ori devine funcţionar public, reţinerile din salariu se fac de către noul angajator sau noua instituţie ori autoritate publică, după caz, pe baza titlului executoriu transmis în acest scop de către angajatorul păgubit.
(2) Dacă persoana în cauză nu s-a încadrat în muncă la un alt angajator, în temeiul unui contract individual de muncă ori ca funcţionar public, acoperirea daunei se va face prin urmărirea bunurilor sale, în condiţiile Codului de procedură civilă.

ana-cer, moderator
Sunteti sigur ca raportul dvs de munca a incetat la 31.03.2014 ? Ati primit decizia de incetare?