Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Unde se depune plangerea penala -la parchet sau la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Unde se depune plangerea penala -la parchet sau la politie?

Buna ziua. Nu am facut si nu am depus niciodata o plangere penala si de aceea sunt foarte nelamurit cu privire la institutia catre care trebuie inaintata si depusa.
Va rog spuneti-mi si mie, o plangere penala trebuie adresata si inregistrata la politie catre comandantul (comisarul) sectiei de politie, sau trebuie adresata prim- procurorului si inregistrata la parchet ?
Plangerea s-ar referii la mai multe infractiuni, printre care santaj, abuz in serviciu si altele...

Va multumesc anticipat !
parchet
doresc sa fac o plangere penala
Daca depui o plangere penala la parchetul de pe langa judecatorie, nu i normal daca ti o accepta sa ti de a ei numar de inregistrare.? Dupa ce i ti dau ei nr de inregistrare, o trimite la sectia de poltie inspre rezolvare. Smecherii ce fac.? Nu i ti da nr de inregistrare si o trimit la sectie, astia o rezolva in stilul lor, adica zero,, i ti dau un raspuns de rahat, tu trebuie sa l accepti pt. ca nu mai ai unde l contesta. Asta i smechereala la mica inteegere intre procurori si inventatii numiti politisti. Daca vrei sa miste, musai sa cotizezi, altfel organul nu se scoala sa munceasca

Adrian ALBU a scris:

Desi poate fi depusa direct la Politie, eu va recomand sa o depuneti la Parchet. Parchetul o va directiona catre Politie.