Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Protectia Muncii - munca la negru
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Protectia Muncii - munca la negru

Ce sanctiuni poate primi o firma atunci cand angajeaza o persoana la negru ?
Ce se intampla cu o firma atunci cand nu pune angajatul sa semneze normele de protectie a muncii?
Corectez a doua intrebare : Ce i se poate intampla unei firme atunci cand nu pune angajatul sa semneze normele de protectie a muncii?
codrut_777 a scris:

Ce sanctiuni poate primi o firma atunci cand angajeaza o persoana la negru ?

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....
Multumesc frumos pentru raspuns!
codrut_777 a scris:

... Ce i se poate intampla unei firme atunci cand nu pune angajatul sa semneze normele de protectie a muncii?

Dupa ce s-a efectuat instruirea, fisa de instruire individuala se semneaza de catre lucratorul instruit si de catre persoanele care au efectuat si au verificat instruirea. Astfel, procedura este indeplinita si legea este respectata prin semnarea fisei de instruire de fiecare lucrator instruit.

Conform art. 39 alin (4) din Legea nr. 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca, nerespectarea dispozitiilor privind instruirea lucratorilor din punct de vedere a securitatii si sanatatii in munca constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 4.000 lei la 8.000 lei.