Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... covor cauciuc sau covor electroizolant
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

covor cauciuc sau covor electroizolant

Bună ziua, puteţi să-mi spuneţi ce lege scrie că în faţa preselor,meselor de călcat din industria textila trebuie folosit covor electroizolant. Momentan avem bucăţi de covoare de cauciuc , pentru ca angajaţii să nu stea pe ciment, dar cei de la protecţia muncii susţin că trebuie să fie electroizolanţi şi verificaţi.
~ Conținut șters la cerere ~
Normele respective au fost abrogate de Legea ssm nr. 319/ 2006
Cerintele minime de securitate si sanatate pentru locul de munca aprobate prin HG nr. 1091/ 16.08.2006 mentioneaza:
-ANEXA Nr. 2 Cerinte minime de securitate si sanatate pentru locurile de munca aflate deja in folosinta, dupa cum se mentioneaza in art.7 din hotarare.
3. Instalatii electrice.
Instalatiile electrice trebuie sa fie proiectate si construite astfel incat sa nu prezinte pericol de
incendiu sau explozie; lucratorii trebuie sa fie protejati in mod adecvat impotriva riscului de
accidentare prin atingere direct a si/ sau atingere indirecta.
Instalatiile electrice si dispozitivele de proiectie trebuie sa corespunda tensiunii nominale,
conditiilor exterioare si competentei persoanelor care au acces la parti ale instalatiei.
Pentru realizarea celor de mai sus, angajtorul are obligatia sa prevada la locurile de munca unde exista pericol de electrocutare (in cazul dvs. ciment eventual ud), mijloce de protectie, iar cele corespunzatoare sunt covoarele electroizolante care au regim de verificare PRAM, periodica.