Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcularea pensiei la limita de varsta si anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcularea pensiei la limita de varsta si anticipata

Buna ziua. As dori sa stiu care este anul in care pot iesi la pensie anticipata si la limita de varsta luand in considerare faptul ca sunt nascuta in iunie 1959, femeie, am 35 ani si 6 luni vechime plus un an somaj. Mentionez ca in perioada 04.08.1978 - 23.11. 1992 am fost incadrata in grupa II de munca, cu procent de 100% .

Multumesc anticipat !
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 5 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 14 ani si 3 luni lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani (61/5 - 3/0 = 58 de ani si 5 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 6 luni (36/6 + 3/6 = 40 de ani).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 5 luni, in noiembrie 2017;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 5 luni, in noiembrie 2015.