Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributie CAS de catre PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributie CAS de catre PFA

Am urmatoarea intrebare:
Pentru un PFA exista posibilitatea sa poata plati contributie CAS la Casa de Pensii Publice pentru un memru de famile, altul decat reprezentantul legal al PFA, iar aceasta contributie sa fie deductibila?
Va mutzumesc anticipat!
Doar sotia/sotul persoanei fizice autorizate se poate asigura in sistemul public de pensii pe baza de contract de asigurare sociala. Trebuie sa merga la Registrul Comertului si sa solicite inscrierea mentiunilor privind participarea in mod obisnuit a sotiei/sotului la activitatea desfasurata de persoana fizica autorizata, pe baza declaratiei pe propria raspundere si a certificatului de casatorie.
Detalii la adresa www.avocatnet.ro/content/art...
Interesant raspunsul DVS. va multzumesc mult!
A doua intrebare :
oare cheltuielile cu contributia CAS pentru sotul/ sotia din speta de mai sus sunt DEDUCTIBILE pentru PFA-ul in discutie?