Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Uscatoria blocului - drepturi si obligatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Uscatoria blocului - drepturi si obligatii

Buna seara. Am o mare problema si nu pot sa ma descurc singura. Locuiesc int-un bloc cu 4 etaje care are o uscatorie care este folosita doar de 5 locatari din 20 deoarece ceilalti nu vor sa urce pana la etajul 4 sau au 2 balcoane si nu au nevoie. De cand locuiesc in acest bloc (am 15 ani ) atat eu cat si vecinii din bloc am depozitat diverse lucruri in uscatorie , cum ar fi: biciclete, calorifere, saniutele si tricicletele copiilor . Vreau sa specific faptul ca aceste obiecte sunt depozitate in uscatorie ordonat iar uscarea rufelor se poate face fara probleme. Saptamana trecuta, un grup de 5 vecini au depus plangere la politie si la asociatia de proprietari solicitand golirea uscatoriei. Am facut un tabel cu cei 15 locatari (din 20) care sunt de acord sa folosim uscatoria si pentru depozitare si pentru uscarea rufelor, insa cei de la politie au spus ca nu este valabil tabelul deoarece trebuie sa fie semnat de TOTI locatarii #-o. Avem termen 1 saptamana sa eliberam uscatoria , altfel vom fi amendati :((. As dori sa ma lamuriti si sa-mi explicati cine si in ce fel ne poate amenda daca nu eliberam uscatoria dar fara citate din lege ca m-am uitat si am citit...as vrea un raspuns pe intelesul tuturor .Multumesc !!
simonasim, utilizator
Este greu de explicat "cine si in ce fel ne poate amenda daca nu eliberam uscatoria dar fara citate din lege ca m-am uitat si am citit.",fara a face trimitere la norma in vigoare care precizeaza conditiile si cazurile utilizarii exclusive a partii comune din imobilul de locuit in comun
In cazul dv,s-a apreciat ca aceia care isi depoziteaza bunuri personale diverse lucruri in uscatorie , cum ar fi: biciclete, calorifere, saniutele si tricicletele copiilor ,inteleg sa utilizeze in interes strict personal partea comuna
Conform norme in vigoare,partea comuna poate fi utilizata exclusiv de catre unul sau mai multi proprietari,numai cu acordul asociatiei de proprietari si prin incheierea de contract de inchiriere sau de comodat
L nr 230/2007 Art. 11. -

(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinaţia proprietăţii comune, fără a obţine mai întâi acceptul din partea asociaţiei de proprietari.

Aspectul ca dv invocati ca "De cand locuiesc in acest bloc (am 15 ani ) atat eu cat si vecinii din bloc am depozitat diverse lucruri in uscatorie",nu constituie temei legal prin care sa se permita perpetuarea utilizarii fara drept a parti comune
De regula politia nu se implica in cazurile de utilizare a partii comune din condominii-fiind problema care teoretic se poate solutiona amiabil intre proprietari,eventual prin implicarea autoritatii presedintelui de asociatie
cine si in ce fel ne poate amenda daca nu eliberam uscatoria dar fara citate din lege

Fara citate din lege..este greu dar nu imposibil de explicat
In cazul sesizarii autoritatilor in domeniu,acestea pot aplica sanctiuni pecuniare direct proprietarilor care detin bunuri personale in partea comuna,concomitent cu obl;igarea la dezafectare si redarea utilitatii spatiului conform proiect tehnic
Va amendeaza pentru ca ocupati abuziv un bun imobil ce nu va apartine (sunteti co-proprietar pe cote-parti indivize sau altfel zis "in devalmasie" cu toti ceilalti co-proprietari din bloc = condominiu) si astfel tulburati linistita posesie si folosinta a celorlalti.
@simonasim
Puteti sa faceti un contract de comodat sau inchiriere pe o chirie modica pentru spatiul respectiv.
Va trebuie acordul a 2/3 din proprietari.

Cred ca politia si-a depasit complet limitele. Nu e de competenta lor un astfel de caz.
Uscatoria este pentru folosinta tuturor daca vor sa o foloseasca.
Faptul ca numai unii vor si altii nu, nu este un motiv sa fiti amendati.
Politia si-a depasit clar atributiunile.
Depozitarea de biciclete in uscatorie nu inseamna nici tulburarea linistii, nici harmalaie, nici alte fapte care ar cere interventia organelor ...

Faptul ca uscatoria este folosita pe post de depozit si nu de uscat rufe se regleaza in cadrul asociatiei, impreuna cu conducerea asociatiei, nu de catre militie. X-(
As completa cu un lucru important: refaceti tabelul despre care vorbeati, dar cu toti cei 20 de proprietari. Titlul tabelului ar trebui sa "sune" cam asa:
Tabel nominal
cu proprietarii blocului...
Se supune acordului proprietarilor folosinta uscatorului de la etajul 4 pentru depozitarea ordonata a unor obiecte (biciclete, calorifere, saniutele si tricicletele copiilor), precum si pentru uscarea rufelor.
Capul tabelului:
nr. crt. proprietar acordul / dezacordul prop. semnatura prop.
nume-prenume DA NU

1.
2.
.
20.

Acest tabel il prezentati in doua exemplare la as. prop., il inregistrati, luati tabelul inregistrat si asteptati decizia com. executiv, care in cazul in care peste 50% + 1 dintre proprietari au dat raspunsul DA - trebuie sa fie favorabila.
Politia, da, se poate implica si in astfel de cazuri, insa daca mai vin pe-acolo le prezentati decizia com. ex. la care probabil o sa anexati si tabelul respectiv.
Mult succes!