Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere contract suspendat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere contract suspendat

Buna ziua!

Societatea este in faliment. Conform legii trebuie si pot sa desfac contractul de munca suspendat al unei salariate care se afla in maternitate. cum procedez?
Emit decizie de incetare a suspendarii si preaviz concediere. Dupa expirarea preavizului emit decizia de desfacere a CIM. Pe perioada preavizului ar trebui pontata salariata sau trec absente ( oricum firma nu desfasoara activitate deci nu are ce lucra), cum e mai bine pentru ea, deoarece ma gandesc ca daca pe perioada preavizului i se cuvine suma de 800 lei, nu intra in ilegalitate ca primeste si indemnizatia de maternitate si salar. Sau nu ii platesc salariul deoarece nu sunt fonduri in firma deocamdata.
Daca inceteaza c.i.m., nu are cum sa primeasca pe aceeasi perioada si salariul si indemnizatia de maternitate.
de exemplu eu emit decizia de incetare a suspendarii cu 07.05.2014 si apoi emit preavizul de 20 de zile. Cu 4 iunie emit decizia de desfacere a CIM. Intrebarea mea este ce fac cu salariata pe perioada 07.05. -04.06.2014 cand contractul de munca devine activ. Trebuie pontata? ca nu vreau sa ii afectez indemnizatia de maternitate.

Sau pot sa emit si decizia de incetare suspendarii si cea de desfacere a CIM in 04.06.2014?
felisana, utilizator
Fiind in faliment, termenul de preaviz este de 15 zile lucratoare , conform art.86 alin.5 din Legea nr.85/2006.

Este putin complicat, intrucat c.i.m. este suspendat de drept pe durata concediului de maternitate, ceea ce inseamna ca pentru a fi pontata va trebui sa renunte la acesta.