Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM pe perioada determinata mai mare de 36 luni
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM pe perioada determinata mai mare de 36 luni

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca as putea incheia un CIM consecutiv (perioada determinata) unui salariat, dupa ce ii incetez CIM pe perioada determinata (prin acte aditionale a fost prelungit si a ajuns la 36 de luni), revisalul imi permite daca ii fac alt CIM sa prelungesc? Cat am voie sa-l prelungesc? Exista sanctiuni? Este legal? Am omis sa spun ca noi implementam un proiect pe o perioada de 6 ani. Va multumesc!
Nu se poate incheia un c.i.m. pe durata determinata mai mare de 36 de luni, potrivit codului Muncii.
La expirarea acestei durate, angajatorul are posibilitatea de a incheia un c.i.m. pe durata nedeterminata, de a inceta raportul de munca sau de a incheia un nou c.i.m. pe durata determinata de cel mult 12 luni.
Asta inseamna ca dupa cele 36 de luni ( a fost un singur CIM pe perioada determinata) pot sa-l incetez si sa-i fac altul de maxim 12 luni tot pe determinatata, fara sa incalc legea?
Da, se poate face asa ceva fara a se incalca prevederile legale.
Va multumesc!