Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Calcul impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Calcul impozit pe profit

In luna mai societatea realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro, deci trece de la micro la platitoare de impozit pe profit. Pentru siguranta inca o data doresc sa stiu exact cum se calculeaza impozitul pe profit pe care societatea il va achita in iulie a.c pentru trimestrul II. Nu se mai tine cont de pierderea fiscala inregistrata pana la finele lunii ianuarie 2013?
Cu stima,
Doina Constantinescu
Impozitul pe profit se va calcula tinand seama de pierderea fiscala pe care o aveti inscrisa in ultima declaratie 101 ( incepand cu 2009 pierderea fiscala se raporteaza pe o perioada de 7 ani) iar din impozitul care trebuie platit se va scade impozitul pe veniturile microintreprinderilor achitat pentru trimestrul I an 2014
Multumesc, deci 101 la 31 ianuarie 2013, sau 101 la 31 decembrie 2012; este o diferenta de valoare destul de mare intre cele 2 declaratii.