avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Bilant simplificat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Bilant simplificat

Buna ziua,
La un bilant simplificat trebuie atasate si notele contabile?
Bilantul simplificat trebuie semnat de un contabil autorizat ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 10:43, 27 Mai 2014
1. Nu.
2.Potrivit art.28 alin.(12)din Legea contabilitatii nr.82/1991 actualizata,situatiile financiare anuale(inclusiv bilantul)ale persoanelor care au optat pentru sistemul simplificat de contabilitate,
se intocmesc si se semneaza de catre persoanele care organizeaza si conduc contabilitatea acestora.
In aceasta categorie se poate include si administratorul?
Multumesc.
Da,daca acesta este persoana fizica sau juridica autorizata,membra CECCAR.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Semnaturi pe bilant Mircea-Alexandru Mircea-Alexandru Am terminat de intocmit bilantul pe anul 2013 si urmeaza sa il depun.Din ce am inteles daca cifra de afaceri este sub 100.000E nu este nevoie de ... (vezi toată discuția)
Cine poate semna bilantul contabil? cristinamanu cristinamanu Buna ziua. Am si eu o nelamurire. Daca o firma are angajat un contabil ( dar fara studii superioare), iar administratorul are studii economice superioare, ... (vezi toată discuția)
Drept de semnare bilant d_cristina23 d_cristina23 Daca sunt angajat la o firma ca si contabil-sef dar nu sunt membru ceccar pot semna bilantul la intocmit? (vezi toată discuția)