Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Bilant simplificat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Bilant simplificat

Buna ziua,
La un bilant simplificat trebuie atasate si notele contabile?
Bilantul simplificat trebuie semnat de un contabil autorizat ?
Multumesc.
1. Nu.
2.Potrivit art.28 alin.(12)din Legea contabilitatii nr.82/1991 actualizata,situatiile financiare anuale(inclusiv bilantul)ale persoanelor care au optat pentru sistemul simplificat de contabilitate,
se intocmesc si se semneaza de catre persoanele care organizeaza si conduc contabilitatea acestora.
In aceasta categorie se poate include si administratorul?
Multumesc.
Da,daca acesta este persoana fizica sau juridica autorizata,membra CECCAR.