avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Exceptia nedepunerii intampinarii in termenul indicat ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Exceptia nedepunerii intampinarii in termenul indicat de instanta?

Buna ziua,
In calitate de reclamant, trebuie sa invov la primul termen exceptia nedepunerii in termen a intampinarii de catre parat?Sau nu este necesara punerea in discutie a unei asemenea exceptii?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Elena Goran , Consilier juridic 09:31, 29 Mai 2014
ba da , puteti invoca sa se faca aplicarea dispozitiilor art 208 cod proc civ. - nedepunerea intampinarii in termen atrage decaderea din dreptul de a mai depune probe , exceptii si de a mai formula aparari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de amanare sandapopa sandapopa Buna ziua, as vrea sa stiu cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie: am primit de la Judecatorie o Comunicare prin care sunt instiintata ca am ... (vezi toată discuția)
Nu ești decăzut din drepturi daca nu ai depus intimpinarea pina la primul termen de judecată? mimi56_manolescu mimi56_manolescu Este legal ca instanța sa aprobe un alt termen daca la primul termen nu ai depus intimpinare?paratul a avut timp din 16 Iunie cind am depus eu acțiunea in ... (vezi toată discuția)
Intampinare eduuard eduuard Depunerea unei intampinari este obligatorie? (vezi toată discuția)