Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor financiar pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor financiar pensionare

Persoana pensionata pentru limita de varsta, primeste decizia de pensionare iar in termen legal formuleaza cerere pentru acordarea unui ajutor financiar echivalentul unui nr. salarii...asa cum prevede contractul colectiv de munca.

Persoana respectiva a fost angajata unui ocol silvic - regie autonoma de interes local, O.S functionand in subordinea Consiliului local.

O.S. a aprobat ajutorul solicitat prin consiliul sau de administratie, a intocmit un buget in acest sens si l-a supus aprobarii C.L. care insa a refuzat aprobarea acestor sume.

Persoana pensionata doreste sa-si valorifice drepturile sale in instanta.
Intrebare:
1. Cu cine se judeca: cu OS in calitate de angajator chiar daca acesta a fost de acord cu sumele solicitate?
2. Cu OS in calitate de angajator, precum si cu CL in calitate de "proprietar" ?
3. Cu OS, cu CL si cu unitatea administrativa -prin primar?

- Are in acest caz CL calitate procesuala pasiva ?
- Poate pensionara sa solicite sa fie obligat CL sa aprobe sumele ajutorul financiar solicitat ?

Multumesc anticipat.
Calitatea procesuala pasiva o are Ocolul Silvic - angajatorul.