Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament de la banci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament de la banci

Ma gandesc sa iau un apartament prin licitatie sau preluare credit de la banci din ofertele mai bune de pe piata.
Principala problema este evacuarea, toate sunt locuite de persoane care in mod sigur nu vor sa plece. Exista vreo procedura legala, ceva titlu executoriu in contractul de cumparare prin care sa simplific problema evacuarii?
MagiranL a scris:
Exista vreo procedura legala, ceva titlu executoriu in contractul de cumparare prin care sa simplific problema evacuarii?

Da exista actiunea in evacuare pentru ocuparea unui spatiu fara titlu reglementata de art.1033 si urm. ncpc. De obicei punerea in aplicare a hotararii judecatoresti se complica atat in scoaterea in strada a persoanelor :training: , cat si cu privire la bunurile lor (reclamatii ulterioare). :tooth: ..dar nu este imposibil.