avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... consultanta
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

consultanta

Buna ziua
O societate comerciala cu un profil de consultanta, a primit o oferta de a asigura o evaluare a unor imobilizari corporale de la o alta societate. Deoarece firma de consultanta nu are un expert ANEVAR pentru a realiza aceasta evaluare, a incheiat un contract de colaborare cu o firma autorizata ANEVAR.
Intrebare
Exista vreun impediment legal in derularea acestui contract?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 21:47, 8 Iunie 2014
Intrebarea dvs. presupune lamuriri suplimentare:
1) Cine presteaza direct catre beneficiarul evaluarii (firma de consultanta sau firma autorizata Anevar)?
2) Ce tip de contract va ganditi sa faceti intre beneficiar si firma de consultanta?
3) Ce tip de contract va ganditi sa faceti intre firma de consultanta si firma Anevar?
4) Firma de consultanta are ca obiect de activitate evaluarile sau nu?
5) Firma de consultanta are ca obiect de activitatea de intermediere sau comisionare sau nu?

Cred (cred) ca raspunzand la aceste intrebari, veti raspunde si la intrebarea care ati pus-o dvs.?
1. presteaza firma autorizata anevar
2. contract prestari servicii
3.contract colaborare care exista deja
4. firma are si obiect de activitate evaluari dar nu are experti autorizati in acest domeniu
5. firma are si obiect de activitate de intermediere si comisionare
Dpmdv dat fiind raspunsurile pozitive, in principal la punctele 4 si 5, raspunsul la primul mesaj al acestui topic este: NU exista vreun impediment legal in derularea acestui contract.


P.S. Am obiectiuni (pareri) personale doar cu privire la anumite denumiri si incadrari juridice a unor termeni folositi de dvs., dar neesential pentru ce va intereseaza pe dvs. Cu alte cuvinte chiar daca anumite denumiri la scrieti/folositi gresit, contractul isi va produce fara probleme efectele prin prisma vointei partilor contractente si a consenualismului, chiar daca termenii folositi nu sunt tocmai adecvati. (ma opresc aici doar ca sa nu exced topicului deschis).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evaluari anevar prin firma de consultanta ContSters371586 ContSters371586 Buna ziua. Suntem o firma de consultanta ce oferim clientilor mai multe servicii, printre care si evaluari, avand incheiate cateva contracte cu diversi ... (vezi toată discuția)
Consultanta evaluari anevar florinrwb florinrwb Buna ziua. Suntem o firma de consultanta ce oferim clientilor mai multe servicii, printre care si evaluari, avand incheiate cateva contracte cu diversi ... (vezi toată discuția)
Certificat absolvire cursuri anevar Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Aproape fara sa vreau m-am pricopsit cu un certificate de absolvire ale unor cursuri ANEVAR in domeniul evaluarii. Imi poate spune cineva ce as ... (vezi toată discuția)