Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Uzurile profesionale legat de programul de lucru vs CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Uzurile profesionale legat de programul de lucru vs CIM

Lucrez intr-o companie de software development. Se stie ca in acest domeniu, programul de lucru este unul flexibil, in raport cu sarcinile de lucru si preferintele personale, sigura conditie fiind respectarea minumului de 40 h saptamanal.

In CIM meu, se precizeaza despre durata muncii astfel:

O norma întreaga, durata timpului de lucru fiind de 8 (opt) ore/zi, 40 ore/saptamâna.
a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: de la ora 9 a.m. pana la ora 6 p.m., de luni pana vineri inclusiv (cu o ora pauza de masa zilnic, ce poate fi luata intre ora 1 si 2 p.m.).
b) Programul de lucru se poate modifica în conditiile regulamentului intern/contractului colectiv de munca aplicabil.

In Regulamentul intern (nu exista CCM), se precizeaza ca:

Salariatul are responsabilitatea de a respecta programul de lucru, conform contractului individual de munca si prezentului Regulament intern.
Angajatul trebuie sa fie prezent la locul de munca conform programului stabilit.
Programul de lucru este de luni pana vineri in intervalul de lucru: 09.00 – 18.00.
Un program flexibil poate fi realizat doar cu acordul managerului.

Angajatii companiei au obligatia de a respecta orarul de lucru, intarzierile sau absentele de la program fiind considerate abateri disciplinare, daca nu sunt motivate. Este considerata intarziere de la serviciu orice sosire dupa programul de incepere stabilit.

Din procedura aplicata la nivelul echipei, indicatiile managerului sunt:

Despre programul de servici

Programul normal de servici este de 9 ore, 9 – 9:30 pana la 18 – 18:30 cu pauza de masa de la 1 la 2.
Rog pe oricine intarzie mai multe ore sau pleaca mai repede sa ma anunte.

Uzura profesionala a echipei este de a veni intre 9 - 10 si de a pleca intre 18 - 19, fapt ce se poate verifica pe baza cartelelor de acces validate.

In baza celor de mai sus, se poate considera ca a fost dat acordul managerului pentru ca programul de lucru sa fie 9-9.30-10 pana la 18-18.30-19?

In acelasi timp, daca managerul a spus ca oricine pleaca mai repede, sa ma anunte, inseamna ca odata cu anuntul, are si acordul, nu? Aceasta de fapt este si uzura profesionala aplicata intregii echipe.

In aceste conditii, am primit un avertisment legat de nerespectarea programului de lucru, mentionandu-mi-se doua situatii:
1. Plecare inainte de 18 (plecasem la ~17.40), desi am anuntat acest lucru. Nu mi s-a spus sa nu plec, dar e drept ca nici nu mi s-a dat acordul explicit.
2. Intarziere intr-o anumita zi, cand se precizeaza ca am ajuns la ora 11 in loc de 9 fara sa anunt (eu nu-mi amintesc asta, caci este cu aproape 4 luni in urma, dar voi verifica). In general, ajung intre 9 si 10, asa cum face toata lumea...

E vreo sansa ca uzurile profesionale legat de programul de lucru sa aiba vreo putere legala / juridica la contestarea deciziei in instanta?
Pentru punctul 1, se poate considera acoperit de regulamentul care specifica ca programul flexibil este permis cu acordul managerului, iar managerul a permis intazieri sau plecari mai devreme daca se anunta (fiind cumva implicit acordul)?

Va multumesc frumos!
josette2014 a scris:

Nu e vorba de ala nu respectat, ci de o prevedere trimisa de manager intregii echipe, adica toti stim ca asa se face si procedam asa. Asta nu se considera ca si acord pentru program flexibil?
E normal sa imi acuze intarzieri sau plecari mai devreme cat timp asta e uzanta si n-am incalcat uzura locului? Presupun ca da, dar mi se pare o incalcare a dreptului la egalitate si informare.

Chiar daca sa zicem moral va inteleg, apreciez ca punctul de vedere al instantei va tine cont de urmatoarele, in ordinea importantei:
1) - legea
2) - contractul de munca si regulamentul intern
3) - uzantele locului de munca
4) - principiile generale ale dreptului.
Deci ...cum constatati si dvs. daca prin primele doua puncte, ipoteza juridica isi gaseste solutia (rezolvarea), nu se va mai pune problema punctului 3), adica: "cum se face de obicei prin firma" (adica logica pe care va argumentati dvs.). Intelegeti?

josette2014 a scris:

In alta ordine de idei, regulamentul intern mai prevede si:
5.4. Evidenta orelor de munca, etc, etc

Aceasta evidenta nu se face si nu exista. Mi se pot imputa intarzieri in cazul in care nu exista o astfel de evidenta facuta de manager?

Daca dvs. puteti sa justificati intarzierea la serviciu cu ajutorul faptului ca managerul nu si-a indeplinit o alta sarcina a lui (respectiv, nu a tinut evidenta cu pricina), atunci ..instanta va retine acest aspect in favoarea dvs., daca nu, nu !! Intelegeti ?

Cum ar veni, dvs. va bazati in instanta pe o argumentare corelativa unor practici in firma si pe neindeplinirea unei sarcini de catre sef, iar angajatorul se va baza pe incalcarea legii (inclusiv contractul de munca este lege intre parti). Care credeti ca primeaza? Dpmdv asa se pune problema, mai clar de atat nu pot sa va explic.
Multumesc frumos pentru raspunsurile detaliate!

trandafir2 a scris:

Chiar daca sa zicem moral va inteleg, apreciez ca punctul de vedere al instantei va tine cont de urmatoarele, in ordinea importantei:
1) - legea
2) - contractul de munca si regulamentul intern
3) - uzantele locului de munca
4) - principiile generale ale dreptului.
Deci ...cum constatati si dvs. daca prin primele doua puncte, ipoteza juridica isi gaseste solutia (rezolvarea), nu se va mai pune problema punctului 3), adica: \"cum se face de obicei prin firma\" (adica logica pe care va argumentati dvs.). Intelegeti?

Legea (codul muncii) face referire la CIM:
ART. 111
Timpul de munca reprezinta orice perioada in care salariatul presteaza munca, se afla la dispozitia angajatorului si indeplineste sarcinile si atributiile sale, conform prevederilor contractului individual de munca, contractului colectiv de munca aplicabil si/sau ale legislatiei in vigoare.

Totusi mentioneaza:
ART. 113
(1) Repartizarea timpului de munca in cadrul saptamanii este, de regula, uniforma, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu doua zile de repaus.
(2) In functie de specificul unitatii sau al muncii prestate, se poate opta si pentru o repartizare inegala a timpului de munca, cu respectarea duratei normale a timpului de munca de 40 de ore pe saptamana.

Mi se pare ca art 113 alin 2 se aplica ad-literam si in uzura profesionala a firmei.

CIM zice 9-18, dar regulamentul intern accepta program flexibil cu acordul managerului.
Acordul managerul l-as putea demonstra prin indicatiile date intregii echipe, cat si prin acordul tacit legat de program, atat pt propria persoana pe parcursul a ani de zile, cat si pentru ceilalti colegi, egali din punct de vedere legal cu mine.

Altfel, da, inteleg... Ma intrebam daca macar as putea incerca o argumentatie de genul asta intr-o contestatie...

Daca dvs. puteti sa justificati intarzierea la serviciu cu ajutorul faptului ca managerul nu si-a indeplinit o alta sarcina a lui (respectiv, nu a tinut evidenta cu pricina), atunci ..instanta va retine acest aspect in favoarea dvs., daca nu, nu !! Intelegeti ?

Cum ar veni, dvs. va bazati in instanta pe o argumentare corelativa unor practici in firma si pe neindeplinirea unei sarcini de catre sef, iar angajatorul se va baza pe incalcarea legii (inclusiv contractul de munca este lege intre parti). Care credeti ca primeaza? Dpmdv asa se pune problema, mai clar de atat nu pot sa va explic.

Da, mi-e clar si inteleg ca angajatorul este in avantaj aici... Totusi, ar fi valabila o astfel de argumentatie corelativa, chiar si pentru a fi numai retinuta de instanta, nu?

Eu ma gandeam mai mult la faptul ca absenta unei astfel de evidente ar putea face imposibila sanctionarea sau presupunerea / afirmatia ca am intarziat, respectiv cum demonstreaza ca intr-adevar am intarziat fara acea evidenta?

Va multumesc frumos pentru tot timpul alocat! M-ati ajutat in mod real.
josette2014, utilizator
josette2014 a scris:

Totusi mentioneaza:
ART. 113
(1) Repartizarea timpului de munca in cadrul saptamanii este, de regula, uniforma, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu doua zile de repaus.
(2) In functie de specificul unitatii sau al muncii prestate, se poate opta si pentru o repartizare inegala a timpului de munca, cu respectarea duratei normale a timpului de munca de 40 de ore pe saptamana.

Mi se pare ca art 113 alin 2 se aplica ad-literam si in uzura profesionala a firmei.

Unde zice ca se poate opta, se refera la se poate opta la incheierea contractului de munca, si nu la a se opta ulterior in functie de necesitatile de moment ale salariatului. Daca invocati asta in instanta .. :thumbdown:

josette2014 a scris:

CIM zice 9-18, dar regulamentul intern accepta program flexibil cu acordul managerului.
Acordul managerul l-as putea demonstra prin indicatiile date intregii echipe, cat si prin acordul tacit legat de program, atat pt propria persoana pe parcursul a ani de zile, cat si pentru ceilalti colegi, egali din punct de vedere legal cu mine.

Nu puteti opune in instanta un acord interpretat de dvs. ca fiind tacit + un acord de tip colectiv, unui acord expres dat de manager catre persoana dvs. (desi aici, interpretarea instantei se va baza pe elemente subiective si pe parerea judecatorului)

josette2014 a scris:
Eu ma gandeam mai mult la faptul ca absenta unei astfel de evidente ar putea face imposibila sanctionarea sau presupunerea / afirmatia ca am intarziat, respectiv cum demonstreaza ca intr-adevar am intarziat fara acea evidenta?

Poate, zic poate ..in functie de abilitatea avocatului, caci legal ..v-am spus ordinea.

In toata povestea asta aveti totusi ceva de partea dvs. si anume practica instantelor de a favoriza salariatii (la modul general), acum depinde si de cum se apara/ataca angajatorul.
Oricum este bine ca dvs. sa va puneti cele mai negre ipoteze inainte si nu cele mai roze!!
Multumesc mult pentru raspunsul detaliat!

Ma intreb daca instanta ar putea anula decizia in cazul asta, cat timp e vorba de avertisment... Sper.
josette2014, utilizator
Instanta poate decide anularea deciziei de sanctionare sau respingerea cererii de anulare a deciziei in cauza.