Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sant de scurgere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sant de scurgere

Buna ziua!
Din cauza, ca vecinul nu are nici un şanţ de scurgere a apei pluviale, in timpul ploilor torentiale intra apa in curtea mea, inundand si fantana din curte.
Cum pot obliga vecinul sa faca santul, sau la cine trebuie sa apelez in acest caz? Mentionez, ca la cererea mea verbala,in anul trecut, si in prezent, vecinul a refuzat, si refuza categoric sa execute santul.
As dori sa rezolv pe cale amiabila acesasta problema, nu vrea sa fiu in cearta cu vecinul, dar este foarte neplacut inundatia, la care suntem expusi in cazul ploilor torentiale.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
daca pe cale amiabila nu se poate, atunci il puteti obliga prin instanta
Multumesc pentu raspuns, dar prima data unde trebuie sa apelez? Primaria poate sa-l oblige?
Faceti plangere la Politia Locala - Departamentul Disciplina in constructii
Multumesc pentru raspuns.