Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme cu o firma recuperare creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme cu o firma recuperare creante

Buna ziua,vreau sa trimit o notificare unei firme de recuperare creante care ma tot suna de o vreme cum ca as avea o datorie la telefonul mobil de prin 2008 si ma ameninta cu executarea silita. Vreau sa am o dovada cum ca le-am trimis notificarea si data la care am trimis-o catre ei .Cum pot face sa am acea dovada?Notificarea e de genul:

Cu referire la instiintarea de executare silita trimisa de dumneavoastra cu nr de dosar xxxxxxxx din data de……,va transmit acest raspuns, prin care va informez asupra faptului ca, fara sa recunosc debitul, fara sa refuz sa il platesc, insa intrucat am dreptul si doresc sa verific validitatea restantei pe care dvs. spuneti ca o datorez catre x, va cer sa imi raspundeti in scris la urmatoarele intrebari :
- pentru ce fel de servicii/produse datorez eu aceasta suma de bani catre x
- vreau sa imi explicati modul in care a fost calculata suma, cu defalcarea debitului principal fata de alte categorii de pretentii financiare cuprinse in total indicat de dvs
- sa imi trimiteti copii ale documentelor in baza carora dvs. si x pretindeti ca eu datorez aceste sume de bani
- sa imi trimiteti lista completa a platilor pe care eu le-am facut catre x, impreuna cu contractul semnat si facturile achitate
- sa imi spuneti daca x este creditorul original sau daca a preluat creanta prin cesiune sau subrogatie de la creditorul initial si daca este asa, sa imi spuneti care este identitatea acestui creditor original
- sa imi demonstrati ca dreptul de a pretinde suma de bani nu este prescris conform legilor romanesti in materie de prescriptie extinctiva
toate documentele vreau sa imi fie trimise avans mentiunea conform cu originalul si avand semnatura originala si stampila reprezentantilor creditorului x Pana imi veti trimite aceste documente si raspunsuri/precizari, va notific prin prezenta asupra faptului ca, atat dvs. cat si x, sa va abtineti de la faptul de a comunica date despre mine catre alte firme recuperare creante pentru ca mi-ai incalca drepturile, si daca voi suferi orice consecinta negativa de pe urma unei asemenea iniative a dvs. sau a creditorilor, ma voi adresa justitiei sa cer obligarea la plata de daune.
Astept sa imi trimiteti raspunsul dvs. impreuna cu documentele solicitate in termen de 30 de zile de la data primirii prezentei scrisori pe care vi-o trimis astazi.....
Va notific de asemenea faptul ca, pana la data la care nu imi veti trimite un raspuns scris insotit de documentele solicitate, nu vreau sa ma mai contactati telefonic, e-mail sau in vreo alta forma si vreau sa notificati acest lucru atat catre in caz contrar urmand sa cer daune in Justitie sub acuzatia de hartuire si amenintare nefondata.
Daca nu imi veti trimite raspunsurile scrise si documentele cerute in cele 30 de zile, voi prezuma faptul ca notificarea dvs. de plata a fost rodul unei erori, si va voi cere sa ma stergeti din baza dvs. de date, si sa incetati orice alte proceduri impotriva mea.
Aveti varianta scrisorii recomandate confirmate de primire, sau mai sigur transmiterea respectivei notificari prin intermediul unui Birou de executor judecatoresc.
puteti sa trimiteti o recomandata cu confirmare de primire, sau sa va duceti la sediul firmei si sa depuneti cererea careia sa i se dea un nr. de inregistrare, dar nu cred ca veti primi nici un raspuns de la firme de genul acesta. Este o sicanare din partea acestor firme, pentru mai multa siguranta contactati un jurist caruia sa-i duceti si scrisorile pe care l primiti de la firma de recuperare. Mult succes!
multumesc de raspunsuri!