Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Posibilitati de intrerupere si de reluare a CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Posibilitati de intrerupere si de reluare a CCC

lucrez in invatamint ca suplinitor cu contract pe 1 an ,daca intru in crestere copil si aleg sa ma intorc la munca dupa 6 luni iar in urmatorul an scolar nu mai primesc continuitate pe post , pot sa mai intru in concediude crestere copil?
Daca optati pentru concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani puteti sa reluati activitatea oricand doriti, in aceasta perioada, si sa reintrati in CCC tot oricand doriti, dar numai pana inclusiv in ziua in care implineste copilul 2 ani.
daca optez pt.2 ani si ma intorc mai devreme beneficiez si de indemnizatia de 500 lei la salariu pe perioada cit lucrez,si pot sa intru din nou in ccc ?
1. Daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani si reluati actvitatea dupa ce implineste copilul 1 an puteti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.

2. - Cat timp beneficiati de stimulentul de insertie se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC care se va relua dupa ce suspendati plata stimulentului de insertie.
- Salariul este platit de angajator iar stimulentul de insertie tot de AJPIS, care plateste si indemnizatia pentru CCC.