Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expert parte
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expert parte

Am pe rol un proces cu despagubiri - legea 221/2009 si Curtea de Apel Bucuresti, nu a fost de acord cu evaluarea facuta de expertul judiciar numit de instanta, pe motiv ca, Min. de Finanate a venit cu o expertiza extrajudiciara, din care a rezultat o valoare mai mica a imobilului evaluat. Asa ca, a trimis cazul la rejudecare din nou la TMB.
Am si eu o intrebare :daca in afara de noul expert judiciar pe care il va numi instanta pentru o alta expertiza judiciara, eu l-as mai putea desemna ca expert parte, pe primul expert judiciar numit initial de instanta si care a facut prima expertiza judiciara.
Va multumesc pentru sprijin si intelegere si astept un sfat competent.
DA.
Ca expert-parte (consilier)
Stimat forumist,

Eu nu aș face acest lucru, pentru a nu exista suspiciuni. Puteți avea un alt expert parte, neimplicat.

Cu stimă.
andreigrigoriu a scris:
Stimat forumist,
Eu nu aș face acest lucru, pentru a nu exista suspiciuni. Puteți avea un alt expert parte, neimplicat.

Este evident o "Opinie de Avocat".

Ce fel de suspiciune sa existe din moment ce Expertul-consilier face precum zice denumirea pozitiei sale procesuale: consiliaza clientul sau pentru apararea intereselor legitime. Este evident, de partea clentului sau si a primit un onorariu pentru aceasta.
Care-i deci "suspiciunea" Dvs. ??
Pe ce o intemeiati ?
legalmgm, utilizator
CATEGORIC NU.
Expertul numit de instanta si-a exprimat opinia. Nu poate sa-si exprime si a doua oara intr-o alta calitate *expert consilier(
ing Ioan Ciobanu
Expertul-consilier este un specialist independent care \"conseiaza\", \"sfatuieste\" partea. Nu este tinut asupra antepronuntarii in speta.
Oricum, nu am vazut un expert-consilier, platit de parte, care sa-l prejudicieze pe cel care l-a angajat.
Deci, in aceasta calitate de \"avocat tehnic\" nu conteaza ce opinie a avut anterior.
Avocatii au vre-o obligatie de acest gen ?