Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie suspendare permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie suspendare permis auto

Buna ziua,
Vreau sa fac o contestatie deoarece am fost oprit de un agent de politie, care mi-a suspendet permisul de conducere pe motiv ca nu am acordat prioritate de trecere unui pieton. Trebuie sa mentionez ca era o masina parcata in fata trecerii de pietoni, iar pietonul se deplasa paralel cu bordura si s-a angajat in traversare cand eu eram in dreptul trecerii de pietoni. Am vreo sansa sa castig, iar daca pierd cam cat trebuie sa platesc taxe de judecata? Va multumesc!
chris1 a scris:
(...) iar daca pierd cam cat trebuie sa platesc taxe de judecata?

20 de lei taxă judiciară de timbru, pe care o plătiți la începutul litigiului și pe care, dacă pierdeți, nu mai aveți cum să o recuperați.
Puteti intocmi plangere contraventionala, insa legalitatea si temeinicia procesului verbal vor fi greu de rasturnat in lipsa unor martori. In fapt, contraventia este reala, era un pieton care s-a angajat in traversare regulamentar. Chiar daca nu circula pe trotuar, fiind in apropierea trecerii, dvs trebuia sa anticipati faptul ca se va angaja in traversare si sa ii acordati prioritate.

Off topic: Exista si politisti rutieri care apreciaza corect situatiile, insa sunt extrem, extrem de rari.
Va multumesc