Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA aplicabil la cumpararea unei a doua locuinte
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA aplicabil la cumpararea unei a doua locuinte

Care este cota de TVA aplicabil la cumpararea unei a doua locuinte, dupa ce prima a fost cumparata cu cota de 5% de catre o persoana fizica impreuna cu sotia?
Din cate am citit, se pare ca TVA in cota redusa se aplica numai la cumpararea unei singure locuinte...asa ca se pare ca la urmatoarea pe care vreau sa o cumpar, cota de tva ce se aplica este de 24%?
Stiu ca anumiti dezvoltatori mentioneaza ca pretul apartamentului pe care il vand are cota de 5 % inclusa, ceea ce inseamna ca pretul creste daca am beneficiat o data de cota redusa?
Multumesc.
cashalot, utilizator
Din pacate, este asa cum ati spus: la a doua achizitie se plateste 24% T.V.A. iar daca dezvoltatorul include in pret 5%, se va adauga diferenta de 19%.
Multumesc