Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... schimbare domiciliu
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

schimbare domiciliu

Buna seara,
mi-am schimbat domiciliul, trebuie sa schimb talonul masinii, permis, etc
la schimbarea talonului ( pt ca am alta adresa dar tot eu sunt proprietar) trebuie sa platesc taxa de inmatriculare?
Adresa noua este tot in Bucuresti, adresa veche era tot in Bucuresti
Nu cunosc nicio lege care sa oblige la asa ceva.
Deci, nu este necesar sa schimbati nimic.
Adica daca adresa din talon este in sectorul 4 si eu mi-am mutat domiciliul in sectorul 3 nu trebuie sa mai schimb talonul sau nu trebuie sa platesc taxa de inmatriculare dar schimb talonul?
La schimbarea domiciliului trebuie sa schimbati si talonul masinii. In talon la rubrica C.2.3 (taloanele noi) se regaseste inscrisa adresa de domiciliu/sediu. In situatia in care se constata ca datele din certificatul de inmatriculare al autovehiculului nu corespund cu datele din caretea de identitate sunteti pasibil de amenda contraventionala.
Nu platiti taxa de inmatriculare, ci numai taxa de talon (in acest caz va pastrati numerele de inmatriculare, deci nu platiti taxa de numere, nu se schimba proprietarul, deci nu este nevoie de radiere).
Va puteti interesa si la DRPCIV scriind un e-mail cu intrebarea dumneavoastra si lasand un numar d etelefon de contact, la adresa drpciv@mai.gov.ro (sunt foarte operativi si va vor contcata in aceeasi zi cu adresarea intrebarii) sau puteti apela DRPCIV la numarul de telefon 021/301.95.88 -inmatriculari.
VA MULTUMESC