avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cec vechi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cec vechi

detin un carnet cec cu suma de 5.000.000 lei din 1952. ultima operatiune facuta dupa stabilizare. mai este valabil?
presupun ca mai este valabil, insa ar trebui sa luati legatura cu institutia emitenta, CEC sau alta institutie.
eu.ro.lex a scris:

presupun ca mai este valabil, insa ar trebui sa luati legatura cu institutia emitenta, CEC sau alta institutie.


Eu am un cec din 1982 in valoare de 5000 lei (la ultima actualizare, in 1990, era de 5200 lei) si cand am fost la CEC sa vad care e situatia, mi-au spus ca l-au lichidat din cauza devalorizarii. E posibil asa ceva, si inca fara sa ma anunte? Si nu inteleg cum de era asa de mica valoarea, tinand cont de dobanzile mari care erau in anii '90.
Da, trebuie sa mai fie valabil, daca-mi aduc bine aminte asta era si un exemplu de scoala. Insa nu pot sa va spun cu ce suma ar echivala astazi cele 5.000.000 din 1952. Daca as fi in locul dumneavoastra as face o cerere catre BNR pentru actualizarea sumei si apoi, daca este cazul, m-as adresa CEC-ului.
Nu vreau sa va dezinformez, dar daca-mi aduc bine aminte din povestile celor mai batrani, prin 1955-1956 un salariu mediu era in jur de 1000 lei.
Problema este daca leii d-voastra sunt din cei dinainte de reforma monetara din 1952 (1 leu nou=20 lei vechi) sau de dupa. Nu am inteles daca prin stabilizare va referiti la cea din 1947 (1 leu nou =20000 lei vechi) sau la reforma monetara din 1952?
Oricum, cred ca merita sa va informati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reactualizare leu-dolar 1947 titi marina titi marina uitandu-ma pe o solicitare facuta pe forum in legatura cu posibilitatea reactualizarii valorilor leului si a dolarului din 1947 pana astazi, am observat ca a ... (vezi toată discuția)
Revenire_metode de reactualizare leu-1947, dupa stabilizare- leu 2010 titi marina titi marina prin luna mai 2010, intrebam pe forum daca poate cineva sa-mi spuna cum se calculeaza valoarea reactualizata a leului din 29 aug 1947, astazi. Cineva mi-a ... (vezi toată discuția)
Reactualizare valoare leu/dolar titi marina titi marina buna ziua, pe rolul unei instante, se judeca o pricina in care eu, reclamantul, am dat in judecata statul roman pentru recuperarea sumelor de 277.000 lei si ... (vezi toată discuția)