Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... un consilier juridic poate sa ateste acte pentru ORC?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

un consilier juridic poate sa ateste acte pentru ORC?

Poate un consilier juridic angajat cu cim la o firma sa faca atestarea necesara anumitor acte pentru Registrul Comertului sau trebuie neaparat atestare avocatiala? Multumesc anticipat
Aveti mai jos in extras din Statutul profesiei de consilier juridic atestarile pe care le poate face un consilier juridic:

Art. 10.

a) Activitatea profesionala a consilierului juridic se realizeaza prin:

consultatii si cereri cu caracter juridic in toate domeniile dreptului;

redactarea de opinii juridice cu privire la aspecte legale ce privesc activitatea acesteia;

redactarea proiectelor de contracte, precum si negocierea clauzelor legale contractuale;

asistenta, consultanta si reprezentarea juridica a persoanelor juridice si a altor entitati interesate;

redactarea de acte juridice, atestarea identitatii partilor, a consimtamantului, a continutului si a datei actelor incheiate, care privesc persoana juridica in favoarea careia consilierul juridic exercita profesia;
In concluzie, se poate! Multumesc foarte mult!
Conform Statutului profesiei de consilier juridic acesta poate atesta identitatea partilor, a continutului si a datei actelor incheiate care privesc persoana juridica in favoaraea careia consilierul juridic exercita profesia.
Problema este daca ORC recunoaste sau nu prevederile Statutului c.j.!
Dupa cat este de controversat acest Statut, nu stiu daca va puteti baza pe el!