avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... un consilier juridic poate sa ateste acte pentru ORC?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

un consilier juridic poate sa ateste acte pentru ORC?

Poate un consilier juridic angajat cu cim la o firma sa faca atestarea necesara anumitor acte pentru Registrul Comertului sau trebuie neaparat atestare avocatiala? Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: doinytza , utilizator 15:29, 14 Mai 2009
Aveti mai jos in extras din Statutul profesiei de consilier juridic atestarile pe care le poate face un consilier juridic:

Art. 10.

a) Activitatea profesionala a consilierului juridic se realizeaza prin:

consultatii si cereri cu caracter juridic in toate domeniile dreptului;

redactarea de opinii juridice cu privire la aspecte legale ce privesc activitatea acesteia;

redactarea proiectelor de contracte, precum si negocierea clauzelor legale contractuale;

asistenta, consultanta si reprezentarea juridica a persoanelor juridice si a altor entitati interesate;

redactarea de acte juridice, atestarea identitatii partilor, a consimtamantului, a continutului si a datei actelor incheiate, care privesc persoana juridica in favoarea careia consilierul juridic exercita profesia;
In concluzie, se poate! Multumesc foarte mult!
Conform Statutului profesiei de consilier juridic acesta poate atesta identitatea partilor, a continutului si a datei actelor incheiate care privesc persoana juridica in favoaraea careia consilierul juridic exercita profesia.
Problema este daca ORC recunoaste sau nu prevederile Statutului c.j.!
Dupa cat este de controversat acest Statut, nu stiu daca va puteti baza pe el!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este valabila atestarea unui consilier juridic? Carmen91 Carmen91 Consilierul juridic poate atesta o ,, Declaratie de asociat si administrator? \" De ce Judecatori de la ORC Ilfov nu fac diferenta de asa ceva si cei de la ... (vezi toată discuția)
Data certa data de consilierul juridic Alexandra-B Alexandra-B Buna ziua, Poate consilierul juridic da data certa unui statut de asociatie, de ex? Statutul profesiei spune la art. 10 ca activitatea consilierului ... (vezi toată discuția)
Consilier juridic stagiar ContSters130254 ContSters130254 Buna ziua, Am si eu o intrebare f ciudata care nu-mi da pace si anume... Poate un consilier juridic atesta acte juridice cu privire la identitatea ... (vezi toată discuția)