Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

Buna Seara! fiti amabil stie cineva: dupa X DECEDAT (cu sotie predecedata) vin 2 fete G. si M.(decedata inaintea lui X).....sotul lui M. VINE LA SUCCESIUNEA LUI X?
Sau totul ii revine lui G. care are si testament deplin facut cu X....
Va multumesc ptr timpul acordat!...asa stiam si eu ca ginerele nu-si mosteneste socrul si nici invers..
Ginerele nu are vocatie succesorala la mostenirea socrului, in conditiile in care sotia sa (fiica defunctului) a predecedat parintelui sau.
Dvs. va temeati probabil de mostenirea prin reprezentare succesorala, insa de aceasta beneficiaza doar descendentii reprezentantului ( copiii, nepotii etc) si copiii si nepotii de frate/sora.
Daca M ar fi avut copii, ei ar fi venit la mostenire prin reprezentarea mamei lor. Sotul nu poate mosteni decat in nume propriu.
Alta ar fi fost situatia daca M ar fi decedat ulterior tatalui ei: in aceasta ipoteza sotul supravietuitor venea la mostenirea socrului, dar prin retransmitere ( adica ar fi primit ceea ce avea dreptul sa mosteneasca sotia sa).
MULTUMESC FRUMOS TUTUROR