avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

Buna Seara! fiti amabil stie cineva: dupa X DECEDAT (cu sotie predecedata) vin 2 fete G. si M.(decedata inaintea lui X).....sotul lui M. VINE LA SUCCESIUNEA LUI X?
Sau totul ii revine lui G. care are si testament deplin facut cu X....
Cel mai recent răspuns: GABYBABY , utilizator 15:03, 19 Iunie 2014
Va multumesc ptr timpul acordat!...asa stiam si eu ca ginerele nu-si mosteneste socrul si nici invers..
Ginerele nu are vocatie succesorala la mostenirea socrului, in conditiile in care sotia sa (fiica defunctului) a predecedat parintelui sau.
Dvs. va temeati probabil de mostenirea prin reprezentare succesorala, insa de aceasta beneficiaza doar descendentii reprezentantului ( copiii, nepotii etc) si copiii si nepotii de frate/sora.
Daca M ar fi avut copii, ei ar fi venit la mostenire prin reprezentarea mamei lor. Sotul nu poate mosteni decat in nume propriu.
Alta ar fi fost situatia daca M ar fi decedat ulterior tatalui ei: in aceasta ipoteza sotul supravietuitor venea la mostenirea socrului, dar prin retransmitere ( adica ar fi primit ceea ce avea dreptul sa mosteneasca sotia sa).
MULTUMESC FRUMOS TUTUROR

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune DR a avut patru copii, toti casatoriti. Unul dintre fii a decedat in 2003. Sotia lui traieste. DR a decedat in martie 2005. Una dintre fiice a decedat ... (vezi toată discuția)
Bună dimineața! pe 27 aprilie 2021 a murit cumnata mea, pe ... Erika087 Erika087 Bună dimineața! Pe 27 aprilie 2021 a murit cumnata mea, pe 19 mai 2023 soacra mea a decedat, pe 12 februarie 2024 a decedat soțul meu, iar pe 28 februarie ... (vezi toată discuția)
Succesiune unchi fara copii. de ce nu i-a revenit unchiului nimic din cota parte la care au renuntat cele 2 surori ale matusi? Epuree Epuree Succesiune unchi fara copii. Nu am inteles clar ce a spus unchiul, dar cam presupun ca asa a fost: matusa mea a murit si nu au lasat testament sau alt act, ... (vezi toată discuția)