Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxa pentru emiterea autorizatiei de construire
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxa pentru emiterea autorizatiei de construire

Va rog sa ma indrumati catre calculul corect pe care ar trebui sa-l faca o primarie cu privire la valoarea taxe pt. emiterea autorizatiei de construire ,pt. o societate comerciala,constructie ce are alta destinatie decat cea de locuinta.Eu stiu ca valoarea taxei pt. emiterea AC , pt astfel de cladiri,este de 1 % din valoarea C+M a lucrarii (din devizul general). Dilema mea este C+M cu TVA sau fara TVA?Va rog sa ma lamuriti cu un raspuns sau sa-mi oferiti fundamentarea legala a calcularii acestei taxe.Va multumesc mult.
daca sunteti platitor de TVA atunci TVA nu este parte a valorii, ci o taxa pusa pe valoare... deci, orice baza de calcul in sensul celor prezentate exclude TVA!!
daca sunteti neplatitor de TVA, atunci sunteti consmatorul final - cel care suporta TVA si in acest caz TVA este parte a valorii, caz in care baza de calcul in sensul celor prezentate mai sus include si TVA