Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriptie datorie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriptie datorie

Am si eu o intrebare. Fratele meu a contractat in septembrie 2008 un credit de nevoi personale pe o perioada de 10 ani, deci pana in septembrie 2018. A platit creditul pana in luna iunie 2010. De atunci nu a mai achitat nimic. A fost somat doar in anul 2010 telefonic , mai exact in august - septembrie 2010, si de atunci nu a mai fost sunat sau somat sa plateasca creditul.
Ce se intampla cu datoria, mai poate acum sa fie executat silit?
cred ca scadenta intregului este in 2018... faptul ca nu s-au achitat rate intermediare nu presupune prescriptia intregului!
raspund da, poate fi executat!
Conteaza daca acel credit a fost declarat scadent anticipat si la ce data.
Nu a fost declarat scadent anticipat, lunar este trecuta rata scadenta la restanta.
In toti acesti ani fratele meu nu a mai primit nimic, nu a mai fost sunat.

Nu a intervenit prescriptia datoriei?
doar pt ratele scadente mai vechi de 3 ani.
Dar banca nu avea obligatia sa declare creditul scadent anticipat din anul 2010 dupa 90 de zile?
Il poate declara acum dupa 4 ani?
pitic1991, utilizator