avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriptie datorie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriptie datorie

Am si eu o intrebare. Fratele meu a contractat in septembrie 2008 un credit de nevoi personale pe o perioada de 10 ani, deci pana in septembrie 2018. A platit creditul pana in luna iunie 2010. De atunci nu a mai achitat nimic. A fost somat doar in anul 2010 telefonic , mai exact in august - septembrie 2010, si de atunci nu a mai fost sunat sau somat sa plateasca creditul.
Ce se intampla cu datoria, mai poate acum sa fie executat silit?
Cel mai recent răspuns: pitic1991 , utilizator 11:12, 24 Iunie 2014
cred ca scadenta intregului este in 2018... faptul ca nu s-au achitat rate intermediare nu presupune prescriptia intregului!
raspund da, poate fi executat!
Conteaza daca acel credit a fost declarat scadent anticipat si la ce data.
Nu a fost declarat scadent anticipat, lunar este trecuta rata scadenta la restanta.
In toti acesti ani fratele meu nu a mai primit nimic, nu a mai fost sunat.

Nu a intervenit prescriptia datoriei?
doar pt ratele scadente mai vechi de 3 ani.
Dar banca nu avea obligatia sa declare creditul scadent anticipat din anul 2010 dupa 90 de zile?
Il poate declara acum dupa 4 ani?
Ultima modificare: Luni, 23 Iunie 2014
pitic1991, utilizator

Alte discuții în legătură

Cum se aplica termenul de prescriptie coraina80 coraina80 Buna ziua, Am rugamintea sa ma ajutati cu o nelamurie. Pentru un card de credit, ultima rata a fost achitata in Nov 2008 si intre timp datoria a fost ... (vezi toată discuția)
Situatie recuperatori credit cristipatrick cristipatrick Buna ziua, In octombrie 2006 am luat un credit de nevoi personale de la o banca din Romania, rambursabil in 10 ani.De la sfarsitul anului 2007 sau inceputul ... (vezi toată discuția)
Notificare firma recuperare ContSters215676 ContSters215676 Buna seara. Va rog sa-mi spuneti ce este de facut in cazul prezentat mai jos. Un credit de nevoi personale luat in august 2008 si scadent in 2016 cf ... (vezi toată discuția)