Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

sunt nascuta in 14-09-1957 am 32 de ani de munca ,6ani gr.2 ,am nascut 3 copi toti in viata ...Virsta la care imi pot depune dosaru de pensionare.pentru limita de virsta ,sau anticipat,.Daca pensionarea este anticipat cu cit voi fi penalizata
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 6 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce avrsta standard de pensionare cu 1 an (60/10 -1/0 = 59 de ani si 10 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 6 luni (32/0 +1/6 = 33 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 10 luni, in iulie 2017;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 10 luni, adica oricand de azi inainte.

4. - Daca solicitati pensie incepand cu 14 septembrie 2014 atunci diminuarea pensiei va fi de 25,5%.
- In iulie 2017 pensia anticipata se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea (se recalculeaza pensia si se emite alta decizie pentru pensia pentru limita de varsta).
Multumesc!!!!