Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim pe economie studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim pe economie studii superioare

In prezent nu mai exista diferenta intre salar minim pe economie pt studii medii si studii superioare?Multumesc f mult pt ca existati
Exista diferenta ,dar pentru a primi salariul pentru studii superioare trebuie sa prevada postul in care lucrati,angajat cu studii superioare.Daca postul nu prevede studii superioare atunci angajatorul nu este obligat sa plateasca in plus.
Daca societatea are un grafic de salarizare, este posibil sa aplice un salariu mai decent pentru studii superioare. Din pacate, sunt mult prea multe societati tip SRL care doresc servicii calificate, dar la nivelul salarial, daca se poate minimul pe economie, de ce nu.... pe principiul " sunt 10 care asteapta la poarta"
Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.Coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.

Astfel de la 01.07.2014, salariul minim brut este de 900 lei indiferent de studiile necesare ocuparii unei functii.