Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract de novatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract de novatie

cum procedez in cazul urmator :societatea x cedeaza o masina societatii y prin contract de novatie .care este valoarea bunului la inregistrarea in contabilitatea firmei cesionare ?in contractul de novatie am trecuta doar valoarea reziduala a bunului adica 3343 lei .ar trebui ca firma cedenta sa imi trimita contractul de leasing financiar iar pe baza acestuia sa inregistrez intreaga valoare a bunului ?masina nu este amortizata integral mai are un an ,pt acesta inregistrez amortizarea la societatea y ?
nu ma poate nimeni ajuta ?in contractul de novatie e trecut firma x cedeaza contractul de leasing financiar nr... firmei y .firma cedenta mai avea de platit valoarea reziduala deci s-a transferat cu drept de plata aceasta suma .factura cu valoarea reziduala la firma cesionara o inregistrez
%=404-13.000
635=4426 nededductibil ????
intrare mijloc fix
2131=167-13.000
insa valoarea masinii este de 55.000 lei conform contractului de leasing preluat iar valoarea reziduala de 13.000 lei
cum inregistrez diferenta in contabilitatea cesionarului ?
2131=281?????? insa nu e amortizata complet mai are 2 ani
2131=7583 nu cred ca nu este o vanzare
la intrare mijloc fix trebuie suma fara tva .rectific