Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... raspunderea proprietarului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

raspunderea proprietarului

O societatea comerciala are in proprietate mai multe spatii comerciale situate la parterul blocurilor . Aceste spatii sunt inchiriate catre alte persoane juridice . In cazul in care chiriasii nu isi achita cheltuielile catre asociatia de proprietari proprietarul poate fi obligat la plata acestora ?
Mentionez faptul ca in contractul de inchiriere exista urmatoarele clauze; " chiriasul va achita , separat de chirie , utilitatile cu care este prevazut spatiul , catre furnizorii de servicii , cu care va incheia cbntract imediat dupa intrarea in spatiu . Daca spatiul inchiriat se afla la parter de bloc , chiriasul este obligat sa incheie conventie cu asociatia de proprietari si sa obtina de la aceasta aviz pentru activitatea desfasurata . "
Chiriasul este obligat sa achite cheltuielile de intretinere si utilitatile consumate ( apa,canal, energie electrica, gaze etc.) catre furnizori . "
Chiriasul nu a platit facturile emise de asociatia de proprietari, a parasit spatiul comercial , si in acest moment asociatia de proprietari ma cheama in judecata pe mine -proprietar pentru a fi obligat sa platesc debitul chiriasullui . Ce parere aveti ? am nevoie urgent de parerile voastre .
Multumesc .
P/S. Am uitat sa mentionez ca asociatia are o hotarire de admitere a unei actiuni in pretentii formulate impotriva chiriasului dar care nu a putut pusa in executare
cornelia1973 a scris:

O societatea comerciala are in proprietate mai multe spatii comerciale situate la parterul blocurilor . Aceste spatii sunt inchiriate catre alte persoane juridice . In cazul in care chiriasii nu isi achita cheltuielile catre asociatia de proprietari proprietarul poate fi obligat la plata acestora ?
Mentionez faptul ca in contractul de inchiriere exista urmatoarele clauze; " chiriasul va achita , separat de chirie , utilitatile cu care este prevazut spatiul , catre furnizorii de servicii , cu care va incheia cbntract imediat dupa intrarea in spatiu . Daca spatiul inchiriat se afla la parter de bloc , chiriasul este obligat sa incheie conventie cu asociatia de proprietari si sa obtina de la aceasta aviz pentru activitatea desfasurata . "
Chiriasul este obligat sa achite cheltuielile de intretinere si utilitatile consumate ( apa,canal, energie electrica, gaze etc.) catre furnizori . "
Chiriasul nu a platit facturile emise de asociatia de proprietari, a parasit spatiul comercial , si in acest moment asociatia de proprietari ma cheama in judecata pe mine -proprietar pentru a fi obligat sa platesc debitul chiriasullui . Ce parere aveti ? am nevoie urgent de parerile voastre .
Multumesc .
P/S. Am uitat sa mentionez ca asociatia are o hotarire de admitere a unei actiuni in pretentii formulate impotriva chiriasului dar care nu a putut pusa in executare

Proprietarul spatiilor respective face parte din asociatia de proprietari?
Nu conteaza, se supune regulilor stabilite in condominiu, reguli stabilite de as de pr. In oricare varianta el raspunde. Chiriasul nu raspunde decat in fata proprietarului conform contractului de inchiriere.
ignite ... nu conteaza daca proprietarul spatiilor in cauza face sau nu parte din asociatia de proprietari. la acea locatie exista numai un singur contract cu furnizorii, si acela este pe numele asociatiei. si nu cred ca proprietarul are contract cu toti furnizorii (electrica, gaze, salubritate, termoficare, regia de apa, etc)