Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Proceduri legale expertiza tehnica
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Proceduri legale expertiza tehnica

Daca raportul de expertiza tehnica incalca art.21 lit B din OU 2/2000( nu s-a facut nicio descriere a modului de efectuare a expertizei,desi au fost obiectiuni ,expertul nu le-a luat in seama si nu a cercetat sau verificat faptic nimic) se poate cere anularea expertizei pe acest motiv?,fiindca e clar ca,daca se ia de bun imi va aduce prejudiciu de ordin financiar ,:frantic:eu trebuind sa platesc sulta. Cu multumiri!
Sesizati in scris instanta cu privire la nerespectarea procedurii legale in cursul administrarii probei si a lucrarilor expertizei judiciare
legalmgm, utilizator
Buna! Am facut obiectiuni in scris si am cerut refacerea integrala e expertizei,instanta a aprobat ,expertul nu s-a prezentat si nu a refacut expertiza,limitandu-se a da niste raspunsuri fictive nebazate pe realitate.Pot acum dupa ce am vazut raspunsul expertului sa cer anularea raportului?
Faceti observatii scrise la raspunsurile date de catre expert, la obiectiunile formulate de dvs. la raportul de expertiza, pe care le depuneti la dosar, cu nr. de inregistrare/ data de la arhiva tribunalului. Instanta se va pronunta fata de noile dvs. observatii.
Puteti solicita instantei de judecata o contraexpertiza si eventual un expert parte/ expert consilier (acesta sa participe impreuna cu expertul desemnat la expertiza), pe care il platiti dvs. separat.