avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Anulare decizie de sanctionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Anulare decizie de sanctionare

Care este diferenta dintre contestarea deciziei de sanctionare si revocarea deciziei de sanctionare? Ce ar trebui sa cer pentru anularea unei decizii de sanctionare?

Ce presupune fiecare din punct de vedere legal?

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:26, 1 Iulie 2014
Revocare - anulare sau revenire asupra unui act ori asupra unei măsuri în legătură cu c.i.m.

Contestare - refuzul de a recunoaște un drept, negarea existenței unui fapt

Actiunea de anulare a deciziei de sanctionae poate avea mai multe capete de cerere. Despre ce sanctiune este vorba?
Este vorba despre un avertisment scris. Am facut o cerere de anulare a deciziei, pentru care mi s-au cerut clarificari: daca vreau revocare sau contestare.

Ce ar trebui sa raspund? Practic, as vrea anularea acesteia (deci revocare?) prin negarea existentei acesteia.
Ultima modificare: Marți, 1 Iulie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
Unde ati depus aceasta cerere?
Am depus-o intern, in cadrul firmei si adresata societatii.
Intern se poate solicita revocarea acesteia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Medierea sanctiunilor disciplinare? ContSters146823 ContSters146823 Credeti ca este posibila medierea unei sanctiuni disciplinare? Daca salariatul contesta decizia de sanctionare a unei abateri disciplinare, in urma unei ... (vezi toată discuția)
Contestare amenda itm-munca la negru andreea-milo andreea-milo Buna seara, Trei din fostii mei angajati au inaintat o plangere la ITM pentru neplata salariilor restante pentru lunile noiembrie si decembrie 2013. Cei ... (vezi toată discuția)
Inscriere retroactiv angajat in revisal=amenda? lemar lemar Urmare control ITM a fost identificat un angajat care are contract de munca legal incheiat,au fost platite pentru acesta toate obligatiile la bugetul de stat ... (vezi toată discuția)