Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Anulare decizie de sanctionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Anulare decizie de sanctionare

Care este diferenta dintre contestarea deciziei de sanctionare si revocarea deciziei de sanctionare? Ce ar trebui sa cer pentru anularea unei decizii de sanctionare?

Ce presupune fiecare din punct de vedere legal?

Multumesc frumos!
Revocare - anulare sau revenire asupra unui act ori asupra unei măsuri în legătură cu c.i.m.

Contestare - refuzul de a recunoaște un drept, negarea existenței unui fapt

Actiunea de anulare a deciziei de sanctionae poate avea mai multe capete de cerere. Despre ce sanctiune este vorba?
Este vorba despre un avertisment scris. Am facut o cerere de anulare a deciziei, pentru care mi s-au cerut clarificari: daca vreau revocare sau contestare.

Ce ar trebui sa raspund? Practic, as vrea anularea acesteia (deci revocare?) prin negarea existentei acesteia.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Unde ati depus aceasta cerere?
Am depus-o intern, in cadrul firmei si adresata societatii.
Intern se poate solicita revocarea acesteia.