Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua dacă iubitul meu este închis la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua dacă iubitul meu este închis la penitenciarul Poarta ...

Bună ziua dacă iubitul meu este închis la penitenciarul Poarta Albă și este căsătorit cu acte putem avea vizita intima dacă el este despărțit de soția sa dar fără sa divorțeze??
Bună ziua,

Nu. În evidențele penitenciarului figurează ca fiind căsătorit, dar nu cu dvs.

ARTICOLUL 145
Dreptul la vizită intimă
(1) Pot beneficia de vizită intimă persoanele care îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiţii:
(...)
b) există o relaţie de căsătorie, dovedită prin copie legalizată a certificatului de căsătorie sau, după caz, o relaţie de parteneriat similară relaţiilor stabilite între soţi;
[ link extern ]