avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua dacă iubitul meu este închis la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua dacă iubitul meu este închis la penitenciarul Poarta ...

Bună ziua dacă iubitul meu este închis la penitenciarul Poarta Albă și este căsătorit cu acte putem avea vizita intima dacă el este despărțit de soția sa dar fără sa divorțeze??
Cel mai recent răspuns: Manuela Rășină , administrator 19:35, 28 Iulie 2022
Bună ziua,

Nu. În evidențele penitenciarului figurează ca fiind căsătorit, dar nu cu dvs.

ARTICOLUL 145
Dreptul la vizită intimă
(1) Pot beneficia de vizită intimă persoanele care îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiţii:
(...)
b) există o relaţie de căsătorie, dovedită prin copie legalizată a certificatului de căsătorie sau, după caz, o relaţie de parteneriat similară relaţiilor stabilite între soţi;
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vizita conjugala anonimdel anonimdel Buna ziua,iubitul meu este inchis preventiv de 6 luni,din ce am inteles are Dreptul la o vizita conjugala de 3 ore.nu suntem căsătoriţi,si as vrea aa stiu ... (vezi toată discuția)
Vizita conjugala la penitenciar ekaa_sil ekaa_sil Buna ziua, as vrea sa stiu daca iubitul meu poate beneficia de vizita conjugala la penitenciar,desi nu suntem casatoriti...si ce ar trebui sa facem pentru a ... (vezi toată discuția)
Vizita la penitenciar myhaela39 myhaela39 buna ziua imi puteti spune daca legea interzice ca o persoana casatorita sa mearga in vizita intima la cineva la penitenciar,acea persoana nefiind sotul? (vezi toată discuția)